To już oficjalne: Black Sabbath ogłosili zakończenie kariery

Stało się to, co od jakiegoś czasu było już przesądzone. Grupa Black Sabbath oficjalnie zakończyła karierę. Zespół potwierdził to na Facebooku, publikując grafikę z datami 1968-2017 – pierwszym i ostatnim rokiem działalności. Tak kończy się blisko 50-letnia historia kultowych prekursorów metalowego szaleństwa.

Dla wielu odmian metalu są jak Claude Monet dla impresjonizmu – ich riffy zdefiniowały gatunek, a ciężkie, powolne brzmienie okazało się kołem zamachowym nowego rozdziału rockowej historii. O ich pożegnalnym koncercie pisaliśmy na początku lutego. Choć wówczas nie brakowało spekulacji, że Black Sabbath mogą jeszcze wrócić do gry, teraz wszystko wydaje się przesądzone.

W nieco ponad miesiąc po zakończeniu trasy „The End”, w ramach której zespół żegnał się ze sceną, kultowa formacja założona przez Geezera Butlera, Tony’ego Iommiego, Ozzy’ego Osbourne’a i Williama Warda oficjalnie potwierdziła zakończenie kariery. Na jej fanpage’u pojawiła się wymowna grafika. Widnieje na niej zakres dat 1968-2017, czyli lata działalności formacji Black Sabbath. Grafika opatrzona jest dodatkowo hasztagiem „#The End”, nie pozostawiającym fanom żadnych złudzeń. Post publikujemy poniżej.

Przypomnijmy: ostatni koncert zespołu odbył się 4 lutego w wypełnionej po brzegi Genting Arenie w rodzinnym dla członków Black Sabbath Birmingham. Ostatnim numerem, jaki zagrali, był superprzebój grupy „Paranoid”, którego wykonanie fani z całego świata mogli śledzić dzięki facebookowej relacji live.

– Byliśmy czterema chłopakami, którzy mieli marzenia i spełnili je, wykraczając poza najśmielsze oczekiwania – po koncercie w Birmingham mówił wzruszony Ozzy Osbourne dziennikarzom angielskiej prasy. Jak zaznaczył, na powrót Black Sabbath raczej nie ma co liczyć, sam jednak planuje kontynuować karierę. W planach ma solowy album i kolejne trasy koncertowe. Szczegółowych informacji wokalista jak na razie nie zdradza.

Przypomnijmy: trasa „The End”, która zwieńczyła blisko 50-letnią działalność Black Sabbath, miała swój polski akcent. 2 lipca grupa Black Sabbath wystąpiła w Tauron Arenie Kraków.

Grupa Black Sabbath powstała w 1968 r. Przez ostatnie 50 lat zapoczątkowała wiele podgatunków muzyki metalowej, takich jak heavy- czy doom metal. Ostatni album Black Sabbath to „13”, wydany w 2013 r.

Merch Black Sabbath dostępny na RockMetalShop.pl via [link]

fot. Mark Weiss/Blacksabbath.com

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV