Bowie, Megadeth i inni – nagrody Grammy rozdane #rock/metal

Nagrody Grammy rozdane. Najwięcej statuetek zgarnęła Adele, a wśród laureatów znalazł się również Krzysztof Penderecki. Oczywiście nie zabrakło rockowych i metalowych akcentów. Za autora najlepszego rockowego numeru i najlepszego rockowego wykonania uznano Davida Bowiego. Pierwszą statuetkę w karierze zgarnęła natomiast ekipa Megadeth.

Jak zawsze dużo blichtru, dużo cukierkowych popowych akcentów, ale i kilka akcentów znacznie mocniejszych. Gala rozdania nagród Grammy, często określanych mianem „muzycznych Oscarów”, za nami.

Nie będziemy was czarować – nas najbardziej interesuje rockowo-metalowy aspekt gali rozdania nagród Grammy. Bo choć są to nagrody zdominowane przez popowe supergwiazdy, co roku kilka statuetek trafia również do artystów z kręgu rock/metal.

Nie inaczej było tym razem. Zanim jednak o nich – informacja, której pominąć nie wypada. Wśród laureatów Grammy znalazł się Polak. Nagrodę w kategorii „Muzyka chóralna” zdobył Krzysztof Penderecki.

A teraz już rock i metal.

Jeśli chodzi o rocka, za największego tryumfatora można uznać zmarłego w ubiegłym roku Davida Bowiego, który zdobył trzy statuetki – w kategoriach „Najlepszy utwór: rock” i „Najlepsze wykonanie: rock”, a także za najlepszy album alternatywny.

Najlepszy utwór: rock
„Blackstar” – David Bowie
„Burn the Witch” – Radiohead
„Hardwired” – James Hetfield & Lars Ulrich (Metallica)
„Heathens” – Tyler Joseph (Twenty One Pilots)
„My Name Is Human” – Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens (Highly Suspect)

Najlepsze wykonanie: rock
„Blackstar” – David Bowie
„Don’t Hurt Yourself” – Beyoncé Featuring Jack White
„Heathens” – Twenty One Pilots
„Joe (Live From Austin City Limits)” – Alabama Shakes
„The Sound Of Silence” – Disturbed

W kategorii „Najlepszy album: rock” wygrała grupa Cage The Elephant i jej album „Tell Me I’m Pretty”.

Najlepszy album: rock
„California” – Blink-182
„Death Of A Bachelor” – Panic! At The Disco
„Magma” – Gojira
„Tell Me I’m Pretty” – Cage The Elephant
„Weezer” – Weezer

W kwestii ciężkich brzmień powody do radości ma grupa Megadeth. Dave Mustain & Co. zostali docenieni w kategorii „Najlepsze wykonanie: metal”. Dla Megadeth to pierwsza nagroda Grammy w karierze, choć radość w tym przypadku mogła zostać zmącona. Gdy członkowie zespołu wchodzili na scenę, by odebrać swoją statuetkę, ekipa odpowiedzialna za oprawę wydarzenia zagrała… „Master of Puppets” Metalliki. Ignorancja czy złośliwość względem Mustaine’a? Tego już raczej nie dojdziemy.

Najlepszy występ: metal
„Dystopia” – Megadeth
„Rotting in Vain” – Korn
„Shock Me” – Baroness
„Slivera” – Gojira
„The Price Is Wrong” – Periphery

Oprawa oprawą, ale w ogólnym rozrachunku Megadeth mają prawo do zadowolenia, czego nie można powiedzieć o Metallice, która może czuć się co najmniej rozczarowana. Bo nie dość, że nie zgarnęła żadnej statuetki, to jeszcze jej występ, do którego zaproszona została Lady Gaga, ewidentnie się nie udał. Wszystko przez technicznych, którzy zapomnieli włączyć mikrofon Jamesa Hetfielda. Wprawdzie Gaga podzieliła się z frontmanem Metalliki swoim mikrofonem, ale trudno mówic o udanym show czterech jeźdźców…

Pełną listę zwycięzców znajdziecie na stronie www.grammy.com

fot. Frederick M. Brown/Getty Images/www.grammy.com

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.