Nergal znów przed sądem? Chodzi o zdjęcie z Instagrama

Nergal znów zasiądzie w sądowej ławie? Wiele na to wskazuje. Artysta po raz kolejny zaszedł za skórę Ryszardowi Nowakowi, przewodniczącemu Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Tym razem chodzi o zdjęcie przedstawiające Jezusa przytwierdzonego do penisów, które lider Behemotha opublikował na Instagramie w wigilię świąt Bożego Narodzenia.

Obraza uczuć religijnych to zarzut, z którym Adam „Nergal” Darski będzie musiał zmierzyć się nie po raz pierwszy – i to przed sądem. Tym razem przez zdjęcie umieszczone przez Nergala na Instagramie w Wigilię.

Na opublikowanej przez Nergala fotografii, będącej niczym innym jak zdjęciem rzeźby szwajcarskiego artysty Thomasa Gabriela Fishera, znajduje się figura Jezusa przytwierdzona do penisa. To właśnie to tak mocno ubodło Ryszarda Nowaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, który o wszystkim postanowił zawiadomić prokuraturę.

„Artykuł 196 kodeksu karnego mówi, że „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – napisał w informacji prasowej cytowany przez „Super Express” Ryszard Nowak, podkreślając, że złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Are you celebrating already?😇 @tomgabrielfisher

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Adam Nergal Darski (@nergal69)

To nie pierwsza tego typu sprawa z udziałem Nergala i nie pierwsza utarczka z Ryszard Nowakiem. Najgłośniejsza dotyczyła koncertu Behemotha, w czasie którego Ner podarł Biblie, zwracając się do publiczności: „Żryjcie to gówno”. Ostatecznie jednak muzyk został uniewinniony – sąd uznał bowiem, że było to zachowanie „wulgarne i prostackie”, ale nie nosiło znamion przestępstwa.

Echa tej i innych prowokacji (artystycznych?) niejednokrotnie doprowadzały do protestów przed koncertami grupy Behemoth. W zeszłym roku takie miały miejsce m.in. w Poznaniu, gdzie sprzeciw wobec koncertowi zespołu publicznie wyraził Poznański Związek Patriotyczny „Wierni Polsce”, a także wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Pomimo prób odwołania koncertu Behemoth w Poznaniu ostatecznie zagrał. Za grupą po cichu wstawił się wówczas m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zaznaczając, że nie ma zamiaru ingerować w sztukę.

Gdzie jest granica prowokacji i artystycznego wyrazu i czy tym razem Nergal rzeczywiście ją przekroczył, orzeknie sąd, ale na jego stanowisko trzeba będzie poczekać.

Jeśli lubicie Behemotha i zdjęcia publikowane przez Nergala na Instagramie ani trochę was nie mierzą – merch Behemotha znajdziecie na RockMetalShop.pl via [link]

fot. mzagerp (CC BY-ND 2.0)

1 komentarz do wpisu “Nergal znów przed sądem? Chodzi o zdjęcie z Instagrama”

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV