Pięć lat temu żegnaliśmy Lemmy’ego. Lider Motörhead w 10 faktach

To już pięć lat od kiedy nie ma z nami Lemmy’ego. Konsekwentny piewca dewizy „sex, drugs & rock’n’roll”, autor niezliczonych riffów i niekwestionowana legenda rock’n’rolla – Lemmy odszedł 28 grudnia 2015 r. w wieku 70 lat. W piątą rocznicę śmierci Lemmy’ego przypominamy kilka faktów o nieodżałowanym liderze Motörhead.

Świąteczny solenizant

Lemmy Kilmister urodził się w Święta Bożego Narodzenia, a dokładniej – w Wigilię 1945 r. Trudno byłoby wyobrazić sobie Lemmy’ego w bożonarodzeniowej szopce, ale nie dajcie się zwieść. Nieodżałowany frontman Motörhead wcale nie gardził Świętami. Co więcej, w swoim dorobku ma nawet pełnoprawny, rock’n’rollowy christmas song. Oto jego wersja „Run, Rudolph, Run” z repertuaru Chucka Berry’ego.

Muzyczny banita

Lemmy kojarzony jest przede wszystkim z występów z Motörhead i rozpędzonym, metalowym brzmieniem. Nieodżałowany banita rock’n’rolla uciekał jednak w różne muzyczne klimaty, często mające niewiele wspólnego z metalem – czy to ze spacerockową grupą Hawkwind, czy to z wykonującym rockabilly The Head Cat. Z drugim z wymienionych zespołów Lemmy nagrał utwory, o które mało kto by go podejrzewał (np. rasowe bluesy). Jeden z dowodów poniżej.

Let me borrow

Lemmy nie jest prawdziwym imieniem frontmana Motörhead. Znajomi artysty przekonują, że pseudonim Lemmy to skrót od „let me borrow”, czyli „pożycz mi”. W młodości miała to być ulubiona kwestia Kilmistera, który rzekomo lubił czasem pożyczyć parę groszy na Jacka Danielsa i paczkę fajek…

Chłopak od wszystkiego

Lemmy był prawdziwym stworzeniem scenicznym. Nawet kiedy sam nie występował, lubił być blisko sceny. W latach 60. muzyk był technicznym Jimiego Hendriksa i grupy Emerson, Lake & Palmer.

Mural na Sunset Strip

Lemmy doczekał się imponującego upamiętnienia w Los Angeles, a dokładniej: na ścianie kultowego klubu Roxy Theatre. Od 2017 r. zdobi ją mural z podobizną Lemmy’ego, który spogląda na przechadzających się słonecznym Sunset Strip. Co ciekawe, na Sunset Strip jest więcej miejsc poświęconych liderowi Motörhead, np. zaułek jego imienia w patio klubu Rainbow Bar and Grill, gdzie Lemmy przez lata był stałym bywalcem.

Motörhead Through the Ages

Lemmy w grze komputerowej? To nie żart. W 2015 r. firma Haemimont Games wydała grę poświęcona grupie Motörhead, będącą dodatkiem do popularnej serii Victor Vran. „Lemmy był podekscytowany tą grą” – przy okazji premiery Motörhead Through the Ages wspominał Phil Campbell, gitarzysta Motörhead. Uniwersum gry nawiązuje do historii i wizerunku Motörhead. Wprawdzie nie chodzi w niej o granie szalonych koncertów, a o zabijanie potworów, ale klimat gry został zainspirowany okładkami i tekstami zespołu.

Alkoholowy killer

Lemmy został zapamiętany jako jeden z najbardziej radykalnych imprezowiczów w rockowym biznesie. Próba dotrzymania mu kroku była gwarancją największego kaca wszech czasów. Przekonał się o tym Jim Heath z grupy The Reverend Horton Heat, który miał przyjemność pracować (czyt. pić) z frontmanem Motörhead. Całonocną sesję nagraniową Heath zakończył w szpitalu. Lemmy niechcący doprowadził go do zatrucia alkoholowego. Podobne historie przerabiali także inni muzycy, którzy ku swojej zgubie postanowili usiąść z nim do stołu. Ilu kolegów po fachu miał na sumieniu Lemmy? Pewnie nawet on sam tego nie pamiętał…

Dobra rada

Lemmy był prawdziwym królem sceny, postacią z krwi i kości, która zawsze wiedziała, co robi. Jakie sceniczne rady Lemmy przekazywał swoim kolegom z zespołu? Kilka z nich dobrze zapamiętał Phil Campbell, gitarzysta Motörhead. „Kiedy dołączyłem do Motörhead, powiedział mi jedną rzecz. Powiedział: «Phil, zobacz, że muzycznie ufam Ci w stu procentach. Grasz to, co uważasz za słuszne. Ale nie zakładaj na scenę krótkich spodenek». Mówił też: «Nie zdzieraj ze swoich fanów. Niech dostaną to, za co zapłacili». To oczywiście słuszne. Ogólnie rzecz biorąc, były to zawsze bardzo przyziemne rzeczy. Lemmy w ogóle był człowiekiem twardo stąpającym po ziemi” – wspominał niedawno Campbell.

Prawdziwa legenda

Lemmy nie doczekał się wprowadzenia do Rock and Roll Hall of Fame. Muzyk został za to wprowadzony w najwcześniejszym możliwym terminie do innej galerii sław – Hall of Heavy Metal History. Otwarcie Hall of Heavy Metal History i zarazem pierwsza ceremonia wprowadzenia zasłużonych odbyła się w 2017 r. w kalifornijskim Anaheim. Obok Lemmy’ego wyróżnieni zostali również Ronny James Dio i Randy Rhoads.

Na dużym ekranie

Filmy fabularne o legendach muzyki to ostatnio modny temat. Biografie niektórych artystów to gotowy scenariusz. Lemmy starał się żyć tak, jak gdyby jutro nigdy miało nie nadejść. Lubił zaszaleć, a butelka Jacka Danielsa towarzyszyła mu przez cały dzień. Historia frontmana Motörhead obfitowała w nagłe zwroty akcji, ale też trudne momenty, osobiste tragedie i choroby, które tuż przed śmiercią coraz bardziej dawały o sobie znać. Na film spróbuje ją przełożyć Greg Olliver, współautor filmu dokumentalnego o Lemmym z 2010 r. Tym razem będzie to nie dokument, a film fabularny (dramat). Zdjęcia mają wystartować w 2021 r.

fot. A. Lawen (CC BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.