Truism: Muzyka jest dla nas aktem wiary #wywiad

Truism to nowy projekt Dzvona, gitarzysty Acid Drinkers, który postanowił sprawdzić się w roli frontmana. Zespół lada dzień wypuści osobisty singiel „Ad personam”, a zaraz po nim debiutancką epkę „Insanitarium”, o czym w naszej poznańskiej redakcji szczegółowo opowiedzieli nam jego członkowie.

Jeśli wierzyć temu, o czym ostatnio mówił Nergal, każdy moment jest zły, by wystartować z nowym zespołem. Łukasz „Dzvon” Cyndzer, gitarzysta Acid Drinkers, a wcześniej m.in. kapeli Veal, zrobił to w momencie wybuchu pandemii, werbując starych znajomych (m.in. obecnego na wywiadzie perkusistę Bartosza Dudycza). Dziś Truism przygotowuje się do premiery pierwszego wydawnictwa. Debiutancka epka, o której porozmawialiśmy z połową zespołu, ma pojawić się na początku 2023 r.

– Po odejściu z zespołu Veal zostało mi w szufladzie sporo pomysłów. Miałem wenę i dużo takiej sportowej złości po tym rozstaniu – wspomina Dzvon. – Też nie ukrywam, że moja przygoda z Acid Drinkers pchnęła mnie do tego, żeby wziąć na siebie ciężar bycia liderem i frontmanem. Wewnętrznie odczuwałem, że jest to moja rola, ale nie za bardzo jeszcze wierzyłem, że to jest dobry moment. Wykorzystałem utwory, pozbierałem ekipę, spróbowaliśmy i potem zaczęło się to już toczyć.

Truism pokazał się światu w 2020 r., publikując kilka wybranych utworów w ramach Quarantine Sessions – sesji nagranych zdalnie, w trudnych warunkach pierwszego lockdownu. Pierwszym z nich był „Nomad” Sepultury, w który wpleciony został charakterystyczny fragment „Silvery” Gojiry. Truism zdradził w ten sposób zacięcie to organicznego, transowego groove metalu. Nowy materiał ma jednak zawierać również pierwiastek progresywny. Nad jego wyeksponowaniem pracuje obecnie Tue Madsen, ceniony duński producent, mający na koncie współpracę z takimi tuzami, jak Meshuggah, Behemoth czy Vader.

Ale jak podkreśla Dzvon, Truism stawia przede wszystkim na treść. Ta ma dotykać m.in. problemów psychicznych, z jakimi boryka się znaczna część naszego społeczeństwa.

– Słowa mają ogromne znaczenie w tym zespole. Główne założenie jest takie, żeby był to zespół o czymś i jednocześnie żeby nie był to zespół o byle czym. Jeśli chodzi o mnie i warstwę tekstową, to przeprowadziłem autowiwisekcję w oparciu o swoje dość poważne problemy. W czasach, gdy wielu z nas boryka się z różnymi problemami, najwyższa pora zacząć o nich otwarcie mówić. Jako cały zespół wykorzystujemy tę energię, która się w nas gromadzi, i staramy się powiedzieć, że okej jest to, że nie jest okej, że nie jesteśmy sami. Taka jest nasza wiadomość do ludzi. To nie są piosenki o whiskey w słoiku. Nieprzypadkowo pojawiamy się w takich czasach – mówi Dzvon.

Z Truism porozmawialiśmy też m.in. o mającym ukazać się jeszcze w tym roku osobistym singlu „Ad personam” będącym reakcją na hejt i gatekeeping w metalu.

O „Ad personam” Dzvon mówi tak: „Zderzyłem się osobiście z tym, że zostało mi wytknięte, że to, co robimy z zespołem Truism, nie wygląda na wiarygodne, bo zespół nie zagrał jeszcze żadnego koncertu, nie wydał jeszcze żadnego materiału, a czasy były jakie były, nad czym nie chcę się rozwodzić. Bardzo mnie to dotknęło. Wkładamy w ten zespół sto procent swojej energii, czasu, krwi i potu. Ktoś, kto podważa wiarygodność tego, podważa wiarygodność naszej tożsamości. Postanowiłem wykorzystać te emocje w tym utworze. Nawiązując do tekstu, muzyka jest dla nas aktem wiary, jest kościołem, który budujemy i mównicą, z której przekazujemy informacje. Jeśli ktokolwiek chce się na mury tego kościoła wspiąć, to z nich spadnie, po prostu”.

Podczas wywiadu z Truism poruszyliśmy również inne wątki, m.in. zapytaliśmy Dzvona o dalszą działalność Acid Drinkers, bo jak się dowiedzieliśmy, wbrew niektórym pogłoskom wcale nie jest ona przekreślona. Zapraszajmy do sprawdzenia materiału!

Autorzy materiału: Krzysztof Sobieralski/Piotr Garbowski

Posłuchaj Truism:

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.