Radni gminy Środa Śląska chcą ocenzurować Festiwal Uwolnić Muzykę

Organizacja metalowego festiwalu w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Z polityką lokalnych władz muszą zmierzyć się organizatorzy Festiwalu Uwolnić Muzykę w Środzie Śląskiej, którzy w tym roku chcą ugościć m.in. grupę Rotting Christ.

Wygląda na to, że organizatorów tegorocznego Festiwalu Uwolnić Muzykę czeka trudna przeprawa. Radni gminy Środa Śląska, gdzie co roku odbywa się festiwal, próbują mocno utrudnić jego organizację. Żądając zmian w formule imprezy, lokalni włodarze grożą odebraniem przyznanej wcześniej festiwalowi dotacji.

Czego konkretnie domagają się radni?

– Do mnie jako do radnego zgłosiły się osoby już po koncercie w 2018 r., kiedy występował zespół Batushka – podczas ostatniej sesji rady gminy Środa Śląska tłumaczył Paweł Rosenbeiger, radny gminy. – Zwróciły się z zapytaniem, dlaczego pozwalamy na to, co się dzieje na Kajakach (nad akwenem Kajaki w Środzie Śląskiej, gdzie odbywa się wydarzenie – red.), czy nie mamy na to wpływu, czy nie możemy tego w jakiś sposób ograniczyć.

Radny złożył wniosek, w którym domaga się obniżenia przyznanej festiwalowi dotacji, jak również korekty line-upu i zmiany przygotowanego plakatu. Dodatkowo radny chce, by festiwal kończył się o godz. 23.00.

Korekta line-upu to m.in. usunięcie z listy wykonawców głównej gwiazdy, formacji Rotting Christ. Co na to organizatorzy?

„Organizatorzy podjęli decyzję, iż nie wyrażają zgody na ingerencję osób trzecich w ustalanie składu zespołów na festiwal. Plakat festiwalu nie zostanie zmieniony. Czas trwania festiwalu zostaje bez zmian. Rozpoczęcie godzina 17.00, a zakończenie godzina 24.00” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Mirosława Chołdę, szefa festiwalu, i innych organizatorów.

W oświadczeniu czytamy dalej: „Organizatorzy decyzję o rezygnacji z dotacji z Urzędu Miasta. Festiwal zawsze był niezależny i żadna władza nie podporządkuje sobie tego festiwalu. Nie możemy wyrazić zgody na cenzurę. Cena biletów nie ulega zmianie. W związku z sugestiami zawartymi w komentarzach organizatorzy postanawiają uruchomić akcję dobrowolnej zbiórki brakującej kwoty potrzebnej do organizacji Festiwalu Uwolnić Muzykę”.

Akcję zbierania środków rozpocznie się 4 marca. Dzień wcześniej powinniśmy poznać szczegóły zbiórki.

Biletów na tegoroczny Festiwal Uwolnić Muzykę szukajcie na Biletyna.pl, GoOut.net, Kupbilecik.pl i Ticketmaster.pl.

W ubiegłym roku na Festiwalu Uwolnić Muzykę wystąpiły m.in. zespoły Batushka, Kat & Roman Kostrzewski, In Twilight’s Embrace i Thar Ai. Impreza odbywała się w dniach 27-28 lipca.

1 komentarz do wpisu “Radni gminy Środa Śląska chcą ocenzurować Festiwal Uwolnić Muzykę”

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV