Chirurdzy, którzy słuchają AC/DC, operują lepiej. Tak twierdzą naukowcy

Jeśli kiedyś traficie pod nóż, poproście waszego chirurga, żeby włączył sobie do pracy AC/DC. Najlepiej głośno. Według najnowszych badań muzyka AC/DC sprawia, że chirurdzy pracują lepiej.

Pomyślicie pewnie, że to żart, ale 1 kwietnia już był. Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech naprawdę postanowili sprawdzić, jak muzyka AC/DC wpływa na chirurgów.

O badaniach napisał dziennik „The Sun”. Okazuje się, że twórczość australijskiej legendy powinna znaleźć się na playlistach medyków, którzy parają się operacjami. Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu nie mają wątpliwości, że chirurg słuchający AC/DC w czasie pracy (czyt. w czasie operacji) będzie ciął bardziej dokładnie, a zabiegi będą szły mu sprawniej.

– Wyniki prowadzonych przez nas badań pokazują, że zarówno soft rock, jak i hard rock są w stanie zauważalnie zwiększyć zdolności chirurgiczne – mówi Cui Yang, badaczka dowodząca zespołem badaczy.

– Jeśli chodzi o hard rocka, efekt był widoczny najlepiej wtedy, gdy muzyka była puszczana chirurgom głośno – podkreśla Yang.

CZYTAJ TEŻ: KSIĄŻĘ WILLIAM JEST FANEM AC/DC. W PONIEDZIAŁKI BUDZI GO „THUNDERSTRUCK”

Nas wcale to nie dziwi. Całkiem niedawno dotarły do nas wyniki innych badań, zgodnie z którymi najlepszą muzyką do pracy jest… ekstremalny metal, zwłaszcza w wydaniu death lub black. Jak to możliwe? Australijska firma Atlassian, która komentowała tamte badania, przekonywała, że growl, czyli najczęściej występująca forma wokalu w ekstremalnym metalu, jest odbierana przez mózg jak instrument, a nie jak słowa. Dzięki temu death- i black metal nie zaburzają koncentracji. Wręcz przeciwnie: pomagają utrzymać ją na dłużej w przeciwieństwie do gatunków muzycznych, gdzie wokal wybija się na pierwszy plan, jak np. pop czy rap.

Jak ma się to do AC/DC i pracy chirurgów? Wolimy nie wysnuwać zbyt daleko idących wniosków. Jedno jest pewne: operacja z „Highway to Hell” w roli soundtracku musi być epicka!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.