Ściąganie muzyki i kupowanie nośników bardziej eko niż streaming? Tak wynika z raportu

Słuchanie muzyki w serwisach streamingowych jest coraz powszechniejsze, ale jak wynika z raportu miesięcznika „Rolling Stone”, nie zawsze okazuje się dobre dla planety.

Streaming w ostatnich latach zrobił oszałamiającą karierę. Platformy takie, jak Spotify czy Apple Music wprawdzie nie wysłały do lamusa fizycznych nośników, ale to one w największym stopniu pośredniczą dziś w kontakcie z muzyką. Konta premium w serwisach streamingowych posiada już ponad 500 mln osób, a jak w ostatnim raporcie donosiła firma Midia Research, w 2021 r. liczba ta wzrosła o rekordowe 25 proc. w stosunku do 2020 r.

Słuchanie muzyki poprzez serwisy streamingowe wydaje się najnowocześniejszym ze wszystkich dostępnych sposobów konsumpcji muzyki. Streaming nie wymaga tłoczenia fizycznych nośników, co sprawia, że może być postrzegany jako bardziej eko niż płyty CD, winyle czy wracające do łask kasety. To jednak powierzchowny wniosek. Z najnowszego raportu przygotowanego przez miesięcznik „Rolling Stone” wynika, że streaming nie jest lepszy dla planety niż fizyczne nośniki, a tym bardziej nie jest bardziej eko niż pobieranie muzyki, czyli to, co streaming w założeniu miał zastąpić jako opcja bardziej fair w stosunku do wykonawców.

Jak to możliwe, że fizyczne nośniki, które najczęściej są wykonane z materiałów nie poddających się recyklingowi, mogą być bardziej eko niż nienamacalny, nowoczesny streaming? Wszystko sprowadza się do energii, jaka jest potrzebna, by utrzymać infrastrukturę serwisów streamingowych, a także do tego, by umożliwić użytkownikom na całym świecie odtwarzanie ulubionych kawałków w dowolnym momencie. Zarówno udostępnianie ogromnych bibliotek audio przez serwisy streamingowe, jak i ich odtwarzanie przez użytkowników oznaczają emisję gazów cieplarnianych, która jest tym większa, im większe jest zapotrzebowanie na strumieniowanie muzyki.

Autorzy raportu opublikowanego na stronie „Rolling Stone’a” zwracają uwagę, że z punktu widzenia ekologii lepiej pobrać utwór niż odtwarzać go w serwisie streamingowym. Wprawdzie strumieniowanie i pobieranie pochłania podobną ilość energii, ale pobieranie utworu jest czynnością jednorazową. Późniejsze odtworzenie utworu zapisanego na nośniku pamięci pochłania o połowę mniej mocy niż każde kolejne odtworzenie go w serwisie streamingowym.

Co ciekawe, jeśli wiemy, że danej płyty będziemy słuchać dłużej, najlepiej rozważyć jej zakup – o ile oczywiście zależy nam na byciu eko. Gdy danego albumu słuchamy więcej niż 27 razy, dla planety lepiej jest, gdy po prostu go kupimy, zamiast wielokrotnie go streamować. Tak przynajmniej wyliczyli autorzy raportu „Rolling Stone’a”.

Zaskoczeni? Cóż, bycie eko nie zawsze jest proste, a to, co w tym kontekście wydaje się oczywiste, nie zawsze się takie okazuje. Mimo wszystko nie zamierzamy rezygnować ze streamingu. Trzeba pamiętać, że energetyka się rozwija, a wiele korporacji dąży do tego, by konsekwentnie redukować emisję gazów cieplarnianych. Raport „Rolling Stone’a” traktujemy raczej jako ciekawostkę. I kolejny powód do tego, by kupować płyty, do czego zawsze będziemy zachęcać!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.