Richard Kruspe (Rammstein): „Duże zespoły to dinozaury”

Duże zespoły nie mają następców” – zauważa Richard Kruspe, gitarzysta Rammstein. Niemiecki muzyk martwi się o przyszłość ciężkich brzmień.

Rammstein to wielka gwiazda światowej muzyki. Zespół sprzedaje płyty w hurtowych ilościach, wyprzedaje koncerty na stadionach i cały czas może liczyć na wsparcie fanów. Richard Kruspe, gitarzysta niemieckiej formacji, ma świadomość, że gra w najwyższej lidze. Mimo to twardo stąpa po ziemi i uważnie obserwuje kierunek, w jakim podąża branża muzyczna.

Kruspe podzielił się swoimi spostrzeżeniami, udzielając wywiadu meksykańskiemu serwisowi Summa Inferno. Rozmowę na w języku angielskim opbublikował portal Blabbermouth.net.

– Sprawa z rockiem jest taka, że każdy rodzaj muzyki ma jakąś misję. My wykorzystywaliśmy rocka, żeby buntować się przeciwko rodzicom. Pamiętam, że jako dzieciak odkręcałem muzykę na full, a rodzice przychodzili i mówili: „Możesz ściszyć?” Dziś kiedy moje dzieciaki włączają rocka, ja wchodzę i mówię: „Możecie dać to głośniej?”. Bunt w muzyce rockowej w pewnym sensie już się skończył. Osobiście uważam, że dziś bunt jest w tekstach. Dlatego tak popularny jest hip-hop. Hip-hop oczywiście też się kiedyś skończy, a kolejne pokolenia zainteresują się czymś jeszcze innym – stwierdził Kruspe.

– Nie wiem, czy muzyka rockowa powróci, ale w tej chwili wszystko się zmieniło i nie jest już tak wysoko w hierarchii priorytetów branży muzycznej – ocenił członek Rammstein.

Kruspe przyznał, że nie widzi nowych kapel, które mogłyby pociągnąć za sobą tłumy tak, jak on i jego koledzy z Rammstein.

– Te duże zespoły to wszystko dinozaury. Ci najwięksi są już starzy. My przykładowo mamy swoje lata. Młode pokolenia może i słuchają rocka, ale interesują ich też inne gatunki. Inny problem jest taki, że duże zespoły nie mają następców. Mówię o kapelach grających na stadionach. To zaraz stanie się przeszłością. Jaki jest ostatni zespół tego kalibru? Może takim zespołem jest Muse. Chodzi mi o naprawdę duże zespoły, które są w stanie zapełniać stadiony. Jest ich coraz mniej i z pewnością wyginą – podsumował Kruspe.

Czy rzeczywiście jest tak źle? Cóż, świat rzeczywiście się zmienia. My jednak nie jesteśmy tak pesymistycznie nastawieniu. Jest kilka zespołów, które nie mogą narzekać na brak popularności, a poza tym natura nie znosi próżni. Ludzie związani z przemysłem muzycznym wiedzą o tym najlepiej.

CZYTAJ TEŻ: TELEDYSK RAMMSTEIN ZAINSPIROWAŁ IRON MAIDEN. „TO PRZEŁOMOWY KLIP”

Przypomnijmy: 17 lipca Rammstein ma zagrać w Warszawie. Zespół miał pojawić się w Polsce już w ubiegłym roku. Wydarzenie ostatecznie musiało zostać odwołane. Czy tym razem będzie podobnie? Oby nie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.