Koncerty nie są niebezpieczne? Są wyniki największego koncertowego eksperymentu

Znamy wyniki największego jak dotąd koncertowego eksperymentu, jaki od początku pandemii przeprowadzono w Europie. Po zorganizowaniu w Barcelonie wydarzenia na 5000 osób zachorowało sześciu uczestników, ale wynik ten i tak jest odbierany pozytywnie.

Pod koniec marca pisaliśmy o koncercie-eksperymencie, podczas którego dla 5000 osób zagrał hiszpański zespół Love of Lesbian. Cel zorganizowanego w Barcelonie badania był jasny: sprawdzić, czy i w jak dużym stopniu reżim sanitarny może zapobiec zakażaniu się koronawirusem podczas imprez masowych.

Na czym dokładnie polegał eksperyment? Wydarzenie miało kontekst adekwatny do obecnych realiów. Zanim ktokolwiek został wpuszczony do hali, każdy musiał poddać się testowi na COVID-19 w jednym z trzech wyznaczonych punktów na terenie miasta, tak by organizatorzy mogli upewnić się, że na koncert wchodzą wyłącznie zdrowe osoby (w sumie na gig nie weszło sześć osób na 5000 chętnych). Uczestnicy otrzymywali powiadomienie z wynikiem testu w ciągu 10-15 minut poprzez specjalną aplikację na telefonie.

Dziś znamy już wyniki badań. W ciągu dwóch tygodni od koncertu zachorowało wprawdzie sześć osób, ale jak zaznaczają badacze, cztery z nich zaraziły się w innych okolicznościach. Taki wynik napawa optymizmem. To znacznie mniejszy współczynnik zakażeń niż średnia dla populacji Hiszpanii, co pozwala sądzić, że koncerty zorganizowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa nie są niebezpieczne, a przynajmniej nie bardziej niż inne aktywności (sic!).

– Nie ma żadnych przesłanek, że na koncercie miała miejsce transmisja wirusa – wynik badania komentuje Josep Maria Llibre, specjalista od chorób zakaźnych.

Do wyniku badania odniósła się również kapela Love of Lesbian.

„Mamy nadzieję, że teraz, po ogłoszeniu tego wspaniałego wyniku badania, świat kultury dostrzeże to tak, jak powinno to zostać dostrzeżone” – na Twitterze napisał zespół.

To, co zasługuje na uwagę, to fakt, że pomimo stosunkowo kosztownej organizacji wydarzenia (koszty zorganizowania procedury testowej itp.) ceny biletów nie okazały się szczególnie wysokie. Uczestnicy zapłacili za wlotki nieco ponad 20 dolarów.

CZYTAJ TEŻ: APLIKACJA EXCELSIOR PASS SZANSĄ NA POWRÓT KONCERTÓW?

To kolejny tego typu eksperyment pokazujący, że jest nadzieja dla branży koncertowej. Póki co jednak o koncertach niestety musimy zapomnieć. W Polsce powoli opada wprawdzie trzecia fala pandemii, ale wciąż trudno prognozować, by rząd zezwolił na organizację koncertów. Jak na razie musimy uzbroić się w cierpliwość.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.