Dzień Metalowca: Oto dlaczego warto słuchać metalu!

29 marca to data, którą powinien odnotować każdy szanujący się fan metalu. Z okazji Dnia Metalowca zebraliśmy naukowe dowody na to, że warto słuchać jedynej słusznej muzyki!

Metal to muzyka dla wybranych, bo najczęściej to nie my wybieramy metal, raczej to on wybiera nas. Patrząc na wyniki badań nad metalem i wpływem, jaki wywiera na słuchaczy, trudno oprzeć się wrażeniu, że bycie metalheadem to prawdziwe błogosławieństwo.

Metal uspokaja i zapobiega agresji

Metal szkodzi zdrowiu psychicznemu i wzmaga agresję? Ależ skąd! Niedawno Nick Perham, profesor psychologii i wierny fan metalu w jednym, prowadził badania, które pozwoliły mu obalić kilka mitów. Przede wszystkim ten, że metalówy i metalowcy to ludzie niespełna rozumu pałający agresją i nienawiścią do wszystkiego i wszystkich. Zdaniem prof. Perhama metal pomaga rozładować wewnętrzne napięcie, uspokaja i relaksuje.

„Pomimo często brutalnych treści występujących w utworach metalowych ostatnio opublikowane badania pokazują, że fani metalu wcale nie wybuchają łatwo złością, co podważa sugerowane wcześniej negatywne skutki, do jakich rzekomo mogłoby prowadzić długotrwałe słuchanie takiej muzyki” – stwierdził naukowiec.

Do jakich dokładnie wniosków doszedł prof. Perham po przeprowadzeniu swoich badań?

„Fani, którzy byli zdenerwowani, a później posłuchali heavy metalu, nie stali się jeszcze bardziej rozzłoszczeni. Wzrósł u nich udział pozytywnych emocji, co pozwala sądzić, że słuchanie ekstremalnych brzmień to zdrowy i praktyczny sposób na kanalizowanie gniewu” – podsumował badacz.

Metal najlepszą muzyką do pracy

Utknęliście w home office? Jeśli macie problem z koncentracją, odpalcie sobie dobry death- albo black metal. Specjaliści od programowania ze Stack Overflow dowiedli niedawno, że metalowa ekstrema najlepiej nadaje się do pracy.

Z raportu Stack Overflow, o którym w ubiegłym roku pisaliśmy już na naszych łamach, jednoznacznie wynika, że metal to najlepszy soundtrack do służbowych obowiązków. Wielu speców od kodowania mogłoby wam coś o tym powiedzieć, ale bynajmniej nie musicie wierzyć im na słowo. Komentatorzy raportu Stack Overflow podkreślają, że kluczowym aspektem w tym kontekście jest growl. Najczęściej występująca w ekstremalnym metalu forma śpiewu jest odbierana przez nasz mózg jak instrument. Wręcz przeciwnie: pomagają utrzymać ją na dłużej – w przeciwieństwie do podgatunków metalu, gdzie wokal wybija się na pierwszy plan, jak chociażby w lżejszym heavy metalu.

Najlepsza muzyka dla dzieci i młodzieży

Metalówą czy metalowcem można zostać w każdym wieku, ale im wcześniej zaczniesz słuchać metalu, tym lepiej. Jeśli wierzyć wynikom badań, jakie przeprowadzili niedawno badacze z Uniwersytetu Australii Południowej, metal pomaga bez szwanku przejść przez często trudny okres dojrzewania.

Zdaniem naukowców z Australii pomaga nastoletnim słuchaczom opanować wahania nastroju i stres, który wiąże się z presją środowiska, a globalna, metalowa brać sprawia, że nastoletni fani ekstremalnego metalu zachowują poczucie przynależności i akceptacji, bardzo ważne na etapie dorastania.

Rodzice, jeśli wasze dzieci słuchają metalu, nie musicie się niczego obawiać. Wręcz przeciwnie – jeśli nie wiecie, co kupić swojej pociesza na Dzień Dziecka, nowy album Cannibal Corpse będzie dobrym, odpowiedzialnym wyborem wyrażającym troskę o dobro dziecka.

Stay positive… and listen to Slayer!

Wizerunek fana rocka/metalu jest wiązany z różnymi mitami, które na ogół można wrzucić do kategorii urban legend. Nie chodzi wyłącznie o jedzenie kotów, czarne msze itp. Zdaniem niektórych słuchacze metalu są po prostu smutni i lubią się dołować. My oczywiście wiemy, że tak nie jest. Teraz nie musimy się już opierać na tzw. własnych obserwacjach. Najnowsze badania dowodzą, że fani metalu, rocka i grunge’u należą do najbardziej pozytywnych spośród słuchaczy poszczególnych gatunków muzycznych.

Do takich wniosków doszli specjaliści pracujący dla OnBuy.com, którzy przebadali język fanów poszczególnych gatunków muzycznych w popularnym serwisie społecznościowym Reddit. Analiza lingwistyczna pozwoliła badaczom dojść do ciekawych wniosków. Biorąc pod uwagę liczbę pozytywnych słów przypadających na 100 opublikowanych komentarzy, specjaliści ułożyli listę najbardziej pozytywnych fanów muzyki według słuchanych przez nich brzmień. Na pierwszym miejscu uplasował się jazz, ale tuż za nim znalazł się metal (sic!).

To proste: stay positive… and listen to Slayer!

1 komentarz do “Dzień Metalowca: Oto dlaczego warto słuchać metalu!”

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.