Dzień Metalowca: Oto dlaczego warto słuchać metalu!

Dzień Metalowca, czyli 29 marca, to dzień, który powinien odnotować każdy fan metalu. Oczywiście o nim nie zapomnieliśmy. Z okazji Dnia Metalowca zebraliśmy naukowe dowody na to, że warto słuchać metalu.

Metal to muzyka dla wybranych, bo najczęściej to nie my wybieramy metal, raczej to on wybiera nas. Patrząc na wyniki badań nad metalem i wpływem, jaki wywiera na słuchaczy, trudno oprzeć się wrażeniu, że bycie metalheadem to prawdziwe błogosławieństwo.

Metal uspokaja i zapobiega agresji

Metal szkodzi zdrowiu psychicznemu i wzmaga agresję? Ależ skąd! Niedawno Nick Perham, profesor psychologii i wierny fan metalu w jednym, prowadził badania, które pozwoliły mu obalić kilka mitów. Przede wszystkim ten, że metalówy i metalowcy to ludzie niespełna rozumu pałający agresją i nienawiścią do wszystkiego i wszystkich. Zdaniem prof. Perhama metal pomaga rozładować wewnętrzne napięcie, uspokaja i relaksuje.

„Pomimo często brutalnych treści występujących w utworach metalowych ostatnio opublikowane badania pokazują, że fani metalu wcale nie wybuchają łatwo złością, co podważa sugerowane wcześniej negatywne skutki, do jakich rzekomo mogłoby prowadzić długotrwałe słuchanie takiej muzyki” – stwierdził naukowiec.

Do jakich dokładnie wniosków doszedł prof. Perham po przeprowadzeniu swoich badań?

„Fani, którzy byli zdenerwowani, a później posłuchali heavy metalu, nie stali się jeszcze bardziej rozzłoszczeni. Wzrósł u nich udział pozytywnych emocji, co pozwala sądzić, że słuchanie ekstremalnych brzmień to zdrowy i praktyczny sposób na kanalizowanie gniewu” – podsumował badacz.

Metal najlepszą muzyką do pracy

Utknęliście w home office? Jeśli macie problem z koncentracją, odpalcie sobie dobry death- albo black metal. Specjaliści od programowania ze Stack Overflow dowiedli niedawno, że metalowa ekstrema najlepiej nadaje się do pracy.

Z raportu Stack Overflow, o którym w ubiegłym roku pisaliśmy już na naszych łamach, jednoznacznie wynika, że metal to najlepszy soundtrack do służbowych obowiązków. Wielu speców od kodowania mogłoby wam coś o tym powiedzieć, ale bynajmniej nie musicie wierzyć im na słowo. Komentatorzy raportu Stack Overflow podkreślają, że kluczowym aspektem w tym kontekście jest growl. Najczęściej występująca w ekstremalnym metalu forma śpiewu jest odbierana przez nasz mózg jak instrument. Wręcz przeciwnie: pomagają utrzymać ją na dłużej – w przeciwieństwie do podgatunków metalu, gdzie wokal wybija się na pierwszy plan, jak chociażby w lżejszym heavy metalu.

Najlepsza muzyka dla dzieci i młodzieży

Metalówą czy metalowcem można zostać w każdym wieku, ale im wcześniej zaczniesz słuchać metalu, tym lepiej. Jeśli wierzyć wynikom badań, jakie przeprowadzili niedawno badacze z Uniwersytetu Australii Południowej, metal pomaga bez szwanku przejść przez często trudny okres dojrzewania.

Zdaniem naukowców z Australii pomaga nastoletnim słuchaczom opanować wahania nastroju i stres, który wiąże się z presją środowiska, a globalna, metalowa brać sprawia, że nastoletni fani ekstremalnego metalu zachowują poczucie przynależności i akceptacji, bardzo ważne na etapie dorastania.

Rodzice, jeśli wasze dzieci słuchają metalu, nie musicie się niczego obawiać. Wręcz przeciwnie – jeśli nie wiecie, co kupić swojej pociesza na Dzień Dziecka, nowy album Cannibal Corpse będzie dobrym, odpowiedzialnym wyborem wyrażającym troskę o dobro dziecka.

Stay positive… and listen to Slayer!

Wizerunek fana rocka/metalu jest wiązany z różnymi mitami, które na ogół można wrzucić do kategorii urban legend. Nie chodzi wyłącznie o jedzenie kotów, czarne msze itp. Zdaniem niektórych słuchacze metalu są po prostu smutni i lubią się dołować. My oczywiście wiemy, że tak nie jest. Teraz nie musimy się już opierać na tzw. własnych obserwacjach. Najnowsze badania dowodzą, że fani metalu, rocka i grunge’u należą do najbardziej pozytywnych spośród słuchaczy poszczególnych gatunków muzycznych.

Do takich wniosków doszli specjaliści pracujący dla OnBuy.com, którzy przebadali język fanów poszczególnych gatunków muzycznych w popularnym serwisie społecznościowym Reddit. Analiza lingwistyczna pozwoliła badaczom dojść do ciekawych wniosków. Biorąc pod uwagę liczbę pozytywnych słów przypadających na 100 opublikowanych komentarzy, specjaliści ułożyli listę najbardziej pozytywnych fanów muzyki według słuchanych przez nich brzmień. Na pierwszym miejscu uplasował się jazz, ale tuż za nim znalazł się metal (sic!).

To proste: stay positive… and listen to Slayer!

1 komentarz do wpisu “Dzień Metalowca: Oto dlaczego warto słuchać metalu!”

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV