Branża muzyczna w dobie pandemii. Nowy raport „Pollstar” i VenuesNow

Pandemia mocno uderzyła w branże muzyczną. Coraz większa liczba zachorowań w USA, Europie i Ameryce Południowej sprawia, że organizowanie dużych tras pozostaje niemożliwe. Z koncertami klubowymi jest podobnie. Jakie nastroje panują wśród przedstawicieli branży muzycznej? Sprawdziły to redakcje magazynu „Pollstar” i portalu VenuesNow.

Kiedy wiosną pandemia koronawirusa dosłownie eksplodowała, branża muzyczna zareagowała błyskawicznie. Koncerty zaplanowane na lato zostały natychmiast przełożone na jesień. Zdradzało to optymizm organizatorów, którzy liczyli, że COVID-19 okaże się sezonową chorobą, a rozprzestrzenianie się wirusa zostanie zahamowane. Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała takie nastawienie. Pandemia trwa, a koncerty wciąż nie mogą wrócić – a przynajmniej nie w formie sprzed wybuchu pandemii.

Podczas gdy wiele firm z branży muzycznej ma przymusowy urlop, redakcje magazynu „Pollstar” i portalu VenuesNow wspólnie sprawdziły, jak swoją przyszłość postrzega przemysł muzyczny. We wspólnym badaniu obu tytułów wzięło udział ponad 1300 osób związanych głównie z koncertami.

Na pytanie, kiedy branża muzyczna wróci do normalnego funkcjonowania, ponad połowa respondentów odpowiedziała, że w przyszłym roku. Aż 30 proc. badanych stwierdziło, że nie ma na to szans do 2022 r. Niespełna 15 proc. udzieliło odpowiedzi: „Nie wiem”.

Czy gdyby na koncerty można było wyruszyć teraz, to czy przedstawiciele branży przystąpiliby ochoczo do pracy? Niekoniecznie. Najwięcej, bo ponad 40 proc. badanych odpowiedziało, że wyłącznie z zachowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych. Blisko jedna trzecia respondentów w tej chwili absolutnie nie widzi takiej możliwości. Ok. 18 proc. badanych bez problemu wróciłoby do swoich zawodowych obowiązków.

Niepokojące w kontekście ostatnich doniesień mogą być odpowiedzi, jakie zostały udzielone na pytanie, jak długo firmy należące do badanych lub zatrudniające ich przetrwają, jeśli nic się nie zmieni. Ok 31 proc. osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że 10-12 miesięcy. Ok. 24 proc. respondentów odpowiedziało, że 4-6 miesięcy. Po ok. 14 proc. uważa, że jeżeli nie nastąpi zwrot akcji, wytrzymają 7-9 miesięcy lub 1-3 miesięcy.

Szczegółowe wyniki badania wraz z infografikami możecie znaleźć na stronie Pollstar.com.

Informacje, jakie zostały udzielone „Pollstar” i VenuesNow, nie nastrajają optymistycznie. Pandemia cały czas się rozwija i jak na razie nic nie wskazuje na to, że zakończy się w najbliższym czasie. Chorych na COVID-19 przybywa, a nad kolejnymi krajami wisi widmo ponownego lockdownu.

Pomimo ekstremalnie niesprzyjających warunków koncerty w Polsce powoli wracają. Dotyczy to zarówno pojedynczych klubowych gigów, jak i większych wydarzeń. Artyści od miesięcy narzekają na brak jednoznacznych zaleceń, którymi mogliby się sugerować. Rozwój wypadków będziemy na bieżąco relacjonować.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.