Blue Monday, który wypada dziś, to najbardziej dołujący dzień w roku. Jak przejść przez niego bez szwanku? Posłuchanie metalu to bardzo dobry pomysł.
Zdrowie psychiczne to coś, o co powinniśmy dbać. W ostatnim czasie niestety nie jest to łatwe, ale na szczęście jest metal. Jak wynika z badań, muzyka metalowa pomaga zachować higienę psychiczną, kanalizować gniew i lepiej radzić sobie ze stresem.
Jakiś czas temu Nick Perham, doktor psychologii i wykładowca Cardiff Metropolitan University, a przy tym oddany metalhead, przeprowadził badania, udowadniając, że metal może mieć zbawienny wpływ na naszą psyche.
„Pomimo często brutalnych treści występujących w utworach metalowych ostatnio opublikowane badania pokazują, że fani metalu wcale nie wybuchają łatwo złością, co podważa sugerowane wcześniej negatywne skutki, do jakich rzekomo mogłoby prowadzić długotrwałe słuchanie takiej muzyki” – uważa badacz.
Dr Perham poszedł o krok dalej, przekonując, że słuchanie metalu nie dość, że nie szkodzi psychice, to może nawet mieć na nią zbawienne działanie.
„Badania wykazały, że osoby, które są fanami metalu od dawna, są bardziej szczęśliwe w wieku młodzieńczym, później zaś są lepiej dostosowane niż przeciętni niemetalowcy” – dodaje naukowiec.
Powołując się na samodzielnie przeprowadzone badania, dr Perham ocenił, że muzyka metalowa pomaga rozładować napięcie i ogranicza zachowania agresywne.
„Fani, którzy byli zdenerwowani, a później posłuchali heavy metalu, nie stali się jeszcze bardziej rozzłoszczeni. Wzrósł u nich udział pozytywnych emocji, co pozwala sądzić, że słuchanie ekstremalnych brzmień to zdrowy i praktyczny sposób na kanalizowanie gniewu” – wnioskuje dr Perham.
Cały artykuł dra Perhama możecie przeczytać na stronie Neuroscience News.
CZYTAJ TEŻ: EKSTREMALNY METAL NAJLEPSZY DO PRACY? TAK WYNIKA Z BADAŃ
To nie pierwsze badania, które zadają kłam teoriom, zgodnie z którymi metal szkodzi zdrowiu. Niedawno badacze z Uniwersytetu Australii Południowej dowiedli, że metal wspomaga zdrowie psychiczne młodzieży w przedziale wiekowym 18-24 lata. Co ciekawe, kilka lat wcześniej do podobnych wniosków doszła badaczka z innej renomowanej australijskiej uczelni – Genevieve Dingle z Uniwersytetu Queensland.
Blue Monday? Mamy na to sposób. Keep Calm and Listen to Slayer!