66 lat temu urodził się Angus Young. Ciekawostki o gitarzyście AC/DC

To jeden z najważniejszych australijskich muzyków, ale też jedna z ważnych postaci popkultury. Choć na scenie występuje w charakterystycznym szkolnym mundurku, jest prawdziwym profesorem hard rocka. Angus Young, gitarzysta AC/DC, świętuje dziś 66 urodziny. Oto kilka ciekawostek na jego temat!

Wierny uczeń rocka

Znakiem firmowym Angusa Younga jest jego sceniczny outfit. W dużym uproszczeniu: gitarzysta wychodzi na scenę ubrany tak, jakby zgubił drogę na zajęcia, przez przypadek trafiając na koncert. Legenda głosi, że w czasach szkolnych Young nie przebierał się, od razu po powrocie ze szkoły ruszając na próby zespołu. Do występowania w krótkich spodenkach i całej reszcie stroju miała przekonać go jego siostra Margaret. Zrobiła to skutecznie – Angus po dziś dzień nie zmienił image’u!

Pewne rzeczy się nie zmieniają

Złośliwi żartują, że AC/DC przez całą karierę grają jeden album, przekonując, że wszystkie płyty Australijczyków brzmią podobnie. Fanów grupy takie stwierdzenie pewnie zbulwersuje, poprzestańmy więc na tym, że Angus Young będący motorem napędowym AC/DC to człowiek, który w brzmieniu nie lubi rewolucji. Muzyk od początku kariery jest wierny gitarom Gibson SG. Jego niezastąpioną gitarą jest model ’68 SG Young. Jeśli premiera nowej płyty AC/DC dojdzie do skutku, o czym mówi się od miesięcy, macie jak w banku, że usłyszycie na niej legendarnego Gibsona SG!

Duck Walk

Jedną z ulubionych sztuczek scenicznych Angusa Younga jest duck walk, czyli „kaczy chód”. Ten specyficzny sposób poruszania się na scenie Young podpatrzył u legendarnego Chacka Berry’ego, który prezentował duck walk zanim stało się to modne. Prawda jest jednak taka, że to gitarzysta AC/DC spopularyzował duck walk, dopracowując go do perfekcji i robiąc to z charakterystyczną dla siebie energią i maestrią.

Wielki abstynent rock’n’rolla

Rock’n’roll to prawdopodobnie najbardziej przepity i przećpany biznes, jaki kiedykolwiek stworzono, ale Angus Young gra na własnych zasadach, nie przejmując się stereotypami. Muzyk stroni od alkoholu i narkotyków. Na scenę zawsze wychodzi trzeźwy, a jedynym nałogiem, który dla siebie zostawił, jest palenie papierosów. Czyni go to jednym z największych abstynentów rock’n’rolla.

Niski człowiek wielkiego formatu

Angus Young, mówiąc delikatnie, nie należy do najwyższych gwiazd rocka. Współzałożyciel AC/DC mierzy 158 cm wzrostu. W 2005 r. Young znalazł się w zestawieniu „25 najlepszych ludzi o niskim wzroście wszech czasów” wg magazynu „Maxim”, wyprzedzając m.in. samego Napoleona. Wyróżnienie jest całkowicie zasłużone, ponieważ Young jest człowiekiem wielkiego formatu. Muzyk nie pozostaje obojętny na cierpienie innych. W 2019 r. gitarzysta wsparł organizację pomagającą chorym na Alzheimera. Pisaliśmy o tym na łamach RockMetalNews.pl.

Człowiek wielu talentów

Jeśli sądzicie, że gra na gitarze jest jedyną pasją Angusa Younga, jesteście w błędzie. Gitarzysta AC/DC jest wielkim miłośnikiem malarstwa. Najbardziej lubi malować krajobrazy.

Konfrontacja z Mastodon

Gitarzysta AC/DC to jedna z największych legend hard rocka. Angus Young zainspirował wielu muzyków. Wśród nich jest Brent Hinds z Mastodon, który miał okazję osobiście poznać Younga na rozdaniu nagród Golden God. Spotkanie nie należało do przyjemnych, o czym Hinds opowiedział w jednym z wywiadów. Muzyk Mastodon postanowił osobiście podziękować za Youngowi za bycie jego wielką inspiracją. Scena miała miejsce w łazience.

– Czekałem na niego. Powiedziałem: „Cześć. Chciałem podziękować ci za twoją pracę”. Spojrzał na mnie tak, jakbym miał całą twarz wysmarowaną gównem. Dodałem, że nie byłbym tu, gdyby nie on. On do mnie: „O czym ty mówisz?”. Odparłem, że dzięki niemu zacząłem grać. On na to rzucił tekstem: „Przestań mi szczać do kieszeni!”.

Wyrażenie „szczać komuś do kieszeni” odnosi się do osób, które przymilają się, żeby odnieść jakąś korzyść. Brent Hinds poczuł się tym mocno urażony. „P*****l się!” – oto co na koniec miał do powiedzenia Youngowi. Gorszy dzień lidera AC/DC, a może po prostu zażenowanie podchodami gitarzysty Mastodon? Nie podejmujemy się oceny.

To jeszcze nie koniec

W polskim systemie z uwagi na wiek Angus Young mógłby liczyć na emeryturę, ale on bynajmniej nie zamierza przedwcześnie kończyć kariery. AC/DC w ubiegłym roku wywalili bezpieczniki, wydając głośny album „Power Up”. Zespół ma niedokończone sprawy – w związku z pandemią AC/DC nie zagrali trasy, która miała towarzyszyć premierze płyty. Grupa otwarcie przyznaje, że nie zamierza tego tak zostawić. Mocno wierzymy, że AC/DC z Angusem Youngiem na czele wkrótce będą mogli na scenę, a ich koncertowy come back będzie jak uderzenie pioruna. To jeszcze nie koniec!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.