Nowy album Rome i trzy koncerty w Polsce

Pochodzący z Luksemburga muzyk i wokalista Jerome Router (Rome) na marzec przyszłego roku zapowiada nowy album „Le Ceneri di Heliodoro” i trasę koncertową. Rome odwiedzi również Polskę i zagra u nas trzy koncerty: we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.

Świat muzyczny Rome jest szczególny. Łączy on tradycyjne umiejętności pisania ballad z wyrafinowanym wersem poetyckim oraz nietypowymi aranżacjami. Na pierwszych płytach Rome widać silny wpływ muzyki industrial oraz darkfolk, ale już Flowers From Exile (2009) i Nos Chants Perdus (2010) sygnalizują zwrot w kierunku francuskiej pieśni i amerykańskiego folku. Rome pozwala przenikać się różnym stylom: utwory jego patronów Jacuesa Brela i Leo Ferre, czasami spotykają się z energetycznym rokiem i wpływali muzyki wave z Joy Division czy New Model Army. Sam Jerome opisuje swój styl jako chanson noir.

Kreatywność Rome nie przygasa. Wręcz przeciwnie. Jego nowy album powraca do korzeni martial neo-folkowych i przekona do siebie miłośników historii, kultury, jak też muzyki indie, gotyckiej i punkowej.

Trzynasta płyta Rome nosi tytuł Le Ceneri di Heliodoro (Popioły Heliodora). Teksty piosenek oscylować będą wokół tematów historycznych, łącząc je z ważnymi utworami literackimi i cytatami z Brechta, Jüngera, Camusa, Celine, Burroughsa czy Londona.

Na Le Ceneri di Heliodoro muzyka Rome dotykać będzie ważnych i aktualnych tematów. Nie zabraknie prowokacji i wieloznaczności. Rome zmaga się z rozpadającym się poczuciem jedności Europy, wątłymi relacjami między państwami europejskimi, jak też i Ameryką. Temat ciągłości tożsamościowej, który tak mocno odznaczył się na ostatniej dekadzie wywarł widoczny wpływ na Reutera. Odwołując się w tym kontekście do myśli antycznego filozofa Heliodora, Rome po raz kolejny oferuje nam zagubienie i oburzenie przez swoją muzykę.

Singiel z nowej płyty „One Lion’s Roar”, dumna, pełna życia pieśń wygnańców, zapowiada nowy album, gdzie dumny i niezależny lew po raz kolejny jawi się jako patron zespołu.

Na polskie koncerty Rome, które odbędą się kolejno: 15, 16 i 17 marca we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, zapraszają Left Hand Sounds i Iron Realm Productions. Bilety dostępne są już na stronie: www.lefthandsounds.org/bilety w cenie 65zł/75zł.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV