Duspasterze chcą odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski

Odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski, który 28 lipca ma odbyć się w Piekarach Śląskich, domagają się Duszpasterze Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej – informuje portal Silesion.pl.

Duszpasterze wystosowali list otwarty do Sławy Umińskiej-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, w którym apelują o zablokowanie koncertu grupy Kat & Roman Kostrzewski na Metal Doctrine Festival. Ich zdaniem występ legendy polskiego metalu, podobnie jak sama impreza, to promowanie „satanizmu”.

„Z niepokojem przyjęliśmy wiadomość o planowanym po raz drugi koncercie, podczas którego wystąpią zespoły prezentujące postawę antychrześcijańską czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym” – piszą duszpasterze.

„Jednocześnie, uprzedzając ewentualne oskarżenia, z pełną świadomością oświadczamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu gatunkowi muzycznemu. Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół Kat, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: „Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy – mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć”, występował na Kopcu Wyzwolenia” – wyjaśniają duchowni.

Na odpowiedź miasta nie trzeba było długo czekać. Na list duszpasterzy w oficjalnym oświadczeniu odpowiedział Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich, podkreślając, że miasto nie jest współorganizatorem wydarzenia.

„Jeśli chodzi o same kontrowersje dotyczące zespołu KAT, przyznaję, że nie znam jego twórczości. Z informacji znalezionych w internecie faktycznie dowiedziałem się, że na przełomie lat 80. i 90. zespół był oskarżany o propagowanie satanizmu. Natomiast obecnie zespół prezentuje nowoczesny heavy metal z naciskiem na partie solowe gitary prowadzącej, poruszając w tekstach m.in. tematykę nihilizmu. Nic dziwnego, minęło już przeszło 20 lat – okres czasu, w którym każdy może się zmienić, dojrzeć, ewoluować. Ciekawy temat do rozmowy, jednak nie z władzami miasta i nie w tej formie” – komentuje wiceprezydent Piekar Śląskich (pełna treść listu dostępna tutaj).

Głos w sprawie zabrali też organizatorzy festiwalu.

„W związku z narastającymi obawami środowisk związanych z Kościołem katolickim pragnę w imieniu organizatorów festiwalu Metal Doctrine oświadczyć, że nie mamy koneksji z żadnym ugrupowaniem politycznym ani wyznaniowym. Pragniemy zapewnić, iż w żadnej mierze nie jesteśmy powiązani z jakimikolwiek kręgami religijnymi, a tym bardziej satanistycznymi. Organizatorzy festiwalu Metal Doctrine stanowią grupę niezależnych pasjonatów muzyki metalowej, natomiast sam festiwal – będący wszak wydarzeniem kulturalnym – ma na celu wyłącznie upowszechnienie jak najlepszego wizerunku Piekar Śląskich wśród fanów ciężkich brzmień spoza Górnego Śląska. Podczas trwania imprezy promowana jest tylko i wyłącznie muzyka” – na zarzuty odpowiada Aleksandra Jura, współorganizatorka Metal Doctrine Festival.

Metal Doctrine Festival ma odbyć się 28 lipca przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Oprócz formacji KAT & Roman Kostrzewski w wydarzeniu wezmą udział zespoły Witchmaster, Mentor, Krusher, Det Gamle, Besatt, Witchfuck, Prosecutor i Lęk.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.