Pierwszy utwór Pink Floyd od blisko 30 lat. To reakcja na wojnę w Ukrainie

Legendarni rockmani reaktywowali się, by stworzyć nowy utwór i wesprzeć ofiary wojny w Ukrainie. W utworze „Hey Hey Rise Up” wykorzystano głos ukraińskiego wokalisty Andrija Chływniuka.

Pink Floyd nie zeszliby się bez ważnego powodu. Legendarni rockmani, którzy ostatnie nowe utwory wydali w 1994 r., postanowili stworzyć premierowy utwór, by w ten sposób wyrazić swoją solidarność z ofiarami wojny w Ukrainie.

Floydzi postanowili wykorzystać głos ukraińskiego wokalisty Andrija Chływniuka znanego z poprockowego zespołu Boombox. Do współpracy zaprosili też zaprzyjaźnionego basistę Guya Pratta i klawiszowca Nitina Sawhneya. W efekcie powstał poruszający utwór „Hey Hey Rise Up”.

Utwór udostępniamy poniżej.

Chływniuk, którego wokal możemy usłyszeć w „Hey Hey Rise Up”, w momencie ataku Rosji na Ukrainę przerwał trasę w USA i wstąpił w szeregi ukraińskiej armii. Obecnie Chływniuk dochodzi do siebie w jednym z kijowskich szpitali po tym, jak został ciężko ranny na polu walki. Członkowie Pink Floyd są z nim w kontakcie, o czym poinformował gitarzysta David Gilmour.

– Zagrałem mu przez telefon kawałek „Hey Hey Rise Up” i dostałem jego błogosławieństwo. Mam nadzieję, że kiedyś zrobimy coś razem, ale już nie na odległość – mówi Gilmour.

Sprawa Ukrainy jest Gilmourowi szczególnie bliska. Z Ukrainy pochodzi synowa legendarnego muzyka.

– Podobnie jak wielu innych, odczuwamy wściekłość i frustrację z powodu tego nikczemnego aktu, jakim jest inwazja na niepodległy, pokojowo nastawiony i demokratyczny kraj i mordowanie jego mieszkańców przez jedno z największych światowych mocarstw – komentuje Gilmour.

– Mam nadzieję, że ten utwór będzie szeroko rozpowszechniony. Chcemy zbierać środki i podnieść morale. Chcemy dać do zrozumienia, że wspieramy Ukrainę i że to totalnie złe, że supermocarstwo napada na niepodległe państwo, jakim jest Ukraina – dodaje członek Pink Floyd.

CZYTAJ TEŻ: METALLICA PONOWNIE WSPARŁA OSOBY Z UKRAINY. 500 TYS. DOLARÓW NA POSIŁKI

Wojna w Ukrainie trwa, a poszkodowani nią szczególnie potrzebują dziś naszego wsparcia. Zachęcamy do wspierania osób z Ukrainy na wszystkie możliwe sposoby. Więcej informacji można znaleźć na stronach, których adresy udostępniamy poniżej.

Rządowa strona #PomagamUkrainie: www.pomagamukrainie.gov.pl

Polski Czerwony Krzyż: www.pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

Polska Akcja Humanitarna: www.pah.org.pl

Fundacja Ocalenie: www.ocalenie.org.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.