Nergal uruchomił zbiórkę na rzecz osób prześladowanych przez polski katolicyzm

Nergal ostatnio przegrał w sądzie, zostając skazanym za obrazę uczuć religijnych. Frontman Behemotha czuje się pokrzywdzony i chce walczyć o swoje. Póki co muzyk uruchomił zbiórkę środków, które mają wesprzeć osoby prześladowane przez polski katolicyzm.

Religia w Polsce to drażliwy temat. Nergal boleśnie się o tym przekonał. Choć przez lata wygrywał procesy, w których oskarżano go o obrazę uczuć religijnych, ostatnio ku zaskoczeniu wszystkich przegrał. Lider najpopularniejszego polskiego zespołu metalowego został prawomocnie skazany, a wszystko przez… podeptanie świętego obrazka.

Jeszcze zanim zapadł wyrok, Nergal dosadnie komentował całą sprawę

– Kolejna sprawa sądowa w toku. Powód? Za każdym razem ten sam: obraza uczuć religijnych. Potraficie wyobrazić sobie ten nonsens w XXI w.? Polska mentalnie jest tak ko daleko za Europą, że dosłownie jesteśmy ostatnim bastionem spraw o bluźnierstwo. Nawet ekstremalnie katolicka Irlandia ostatnio usunęła ten paragraf. W Polsce też to się kiedyś stanie, a ja chcę być jakąś tego częścią. Pieprzyć religijny fundamentalizm w każdą dziurę – stwierdził Nergal.

Muzyk wniósł sprzeciw w swojej sprawie, ale na tym nie kończy się jego aktywność. Nergal nie ma wątpliwości, że poszkodowanych opresyjną religijnością w Polsce jest więcej. Wokalista i gitarzysta Behemotha postanowił uruchomić specjalną zbiórkę. Jej celem jest zebranie środków na pomoc ludziom walczącym z polskim prawem zdaniem Nergala zbyt mocno związanym z kościołem katolickim.

„Nazywam się Nergal i jestem polskim artystą. Od ponad dekady walczę z licznymi próbami trwałego zniszczenia mojej kariery na tej podstawie, że obrażam uczucia religijne. Brzmi to jak absurd i zapewniam, że to jest absurd. Wielu polskich artystów, takich jak ja, zostało zaciągniętych na sale sądowe, by na własny koszt bronili się przed nonsensownym prawem dotyczącym bluźnierstwa stanowionym przez zacofanych polskich polityków. Ich celem jest ocenzurowanie każdego, kto nie zgadza się z archaicznym prawem religijnym naszego kraju. Nadszedł czas, żeby polscy artyści podjęli walkę. Dołącz do nas w Ordo Blasfemia” – zachęca Nergal w filmie nagranym na potrzeby zbiórki.

Link do zbiórki oraz szczegóły akcji znajdziecie na stronie GoFundMe.

W niespełna 24 godziny Nergal zebrał blisko 70 tys. zł. Oznacza to, że jego apel został potraktowany bardzo poważnie, również (przede wszystkim?) przez społeczność międzynarodową.

CZYTAJ TEŻ: NOWY ALBUM BEHEMOTH W 2021. ZESPÓŁ PRZEDŁUŻYŁ KONTAKT Z NUCLEAR BLAST

To intensywny czas dla Nergala. Oprócz walki o swoje prawa Nergal intensywnie pracuje nad nowym albumem Behemotha. Ma on ukazać się jeszcze w tym roku w ramach nowego kontraktu z Nuclear Blast.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.