Najlepsze riffy wszech czasów? Led Zeppelin na szczycie nowego zestawienia

Dobry riff to podstawa w rockowym i metalowym biznesie. Jakie są najlepsze riffy wszech czasów? Czytelnicy popularnych magazynów „Total Guitar” i „Guitar World” właśnie je wybrali.

Zdarza się, że riff jest tak charakterystyczny, że to z nim w pierwszej kolejności kojarzymy dany numer. Historia rocka i metalu zna takie przypadki. Czasy się zmieniają, ale dobre riffy zawsze są w cenie. I choć niektórzy twierdzą, że najlepsze riffy zostały już wymyślone, wciąż jest kilka kapel, które zadają kłam tego typu teoriom.

Mimo wszystko istnieje kilka riffów, które trudno przebić. Które z nich są najlepsze, ocenili czytelnicy magazynów gitarowych „Total Guitar” i „Guitar World”. Ich zdaniem na miano najlepszego riffu wszech czasów zasłużył riff „Whole Lotta Love” napisany dla Led Zeppelin przez Jimmy’ego Page’a. Na drugim i trzecim miejscu podium uplasowały się kolejno riffy z „Crazy Train” Ozzy’ego Osbourne’a i „Back In Black” AC/DC.

„W 1969 r. Neil Armstrong jako pierwszy postawił stopę na księżycu, a Jimmy Page przyczynił się do zrobienia przez gatunek ludzki innego wielkiego kroku” – czytamy na stronie Guitarworld.com.

„Zagranie całego riffu «Whole Lotta Love» zajmuje zaledwie dwie sekundy, ale ten krótki fragment wyznaczył kierunek rozwoju muzyki rockowej na kolejną dekadę. Kiedy inni tkwili jeszcze w latach 60., Zeppelini byli już w latach 70. Nie był to pierwszy dobry riff, ale niewątpliwie zdefiniował to pojęcie. Oto dlaczego riffy są w centrum muzyki gitarowej, dlaczego są czymś, czego zespoły poszukują, czymś, co może popchnąć do przodu cały utwór, a niekiedy nawet całą karierę” – możemy przeczytać na Guitarworld.com.

W pierwszej dziesiątce zestawienia najlepszych riffów wszech czasów według czytelników „Total Guitar” i „Guitar World” znalazło się miejsce również m.in. dla riffu „Smoke on the Water” Deep Purple, „Ain’t Talkin' 'Bout Love” Van Halen i „Enter Sandman” Metalliki. Musimy przyznać, że to naprawdę doborowe grono.

Pierwszą dziesiątkę zestawienia umieszczamy poniżej.

  1. „Whole Lotta Love” – Led Zeppelin
  2. „Crazy Train” – Ozzy Osbourne
  3. „Back In Black” – AC/DC
  4. „Smoke On The Water” – Deep Purple
  5. „Ain’t Talkin' 'Bout Love” – Van Halen
  6. „Enter Sandman” – Metallica
  7. „Iron Man” – Black Sabbath
  8. „Walk” – Pantera
  9. „La Grange” – ZZ Top
  10. „Purple Haze” – Jimi Hendrix

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV