Hunter oskarżony o promowanie nazizmu. Zespół pod lupą prokuratury

Hunter promuje nazizm? Brzmi to absurdalnie, ale zespół został zgłoszony do prokuratury, która przygląda się sprawie lipcowego koncertu Huntera na imprezie Dni i Noce Szczytna.

To ostatnia kapela, jaką posądzalibyśmy o propagowanie jakiejkolwiek szkodliwej ideologii. Mimo to znaleźli się ludzie, którzy zgłosili Huntera do prokuratury. Anonimowo, co nie zmienia faktu, że śledczy będą teraz musieli wziąć pod lupę jeden z najpopularniejszych polskich zespołów metalowych.

Co ściągnęło na Huntera problemy? Okazuje się, że strój sceniczny Arkadiusza „Letkiego” Letkiewicza, bębniarza Huntera, który na scenie zakłada różne mundury w ramach – jak tłumaczy to zespół – zilustrowania wymowy poszczególnych utworów. Ma to sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość tekstów Huntera zawiera wyraźne, jednoznacznie antywojenne przesłanie. Nie każdy jednak potrafi lub chce je odczytać. Do tej grupy należą m.in. władze Szczytna, czyli rodzinnego miasta Huntera.

W lipcu po koncercie Huntera na miejskiej imprezie Dni i Noce Szczytna zrobiło się niemałe zamieszanie, o czym obszernie pisały lokalne media. Dwie radne miasta oburzył strój Letkiego z elementami umundurowania niemieckich faszystów z okresu II wojny światowej. Temat podchwycił burmistrz Krzysztof Mańkowski, atakując zespół. Polityk stwierdził, że gdyby wcześniej wiedział, w jakim stroju na scenie pojawi się muzyk, oprotestowałby koncert.

„Oczywistym jest, że taki kostium jest niedopuszczalny i stawia na konwencję szoku, która zupełnie nie jest potrzebna i nic tutaj nie wniosła. (…) Przebieranie się w nazistowski mundur w jakichkolwiek okolicznościach, a już zwłaszcza w czasie, gdy pod granicą toczy się inna wojna, jest przekroczeniem granic dobrego smaku” – w swoim oświadczeniu przekonywał burmistrz Szczytna.

Temat wraca i tym razem może oznaczać dla członków Huntera poważne konsekwencje. Sprawę bada olsztyńska prokuratura. Hunterowi zarzuca się propagowanie nazizmu. Póki co wszczęte zostało postępowanie wyjaśniające z artykułu 256 § 1 Kodeksu karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Sprawę komentuje Paweł „Drak” Grzegorczyk, wokalista Huntera, który stanowczo sprzeciwia się padającym oskarżeniom.

– Wiesz co? To uderzyło jak przysłowiowy grom z jasnego nieba – mówi nam Drak. – A jesteśmy w trakcie naszej antywojennej trasy „F*CK THE WAR Tour 2022″, gdzie mamy rekordowe frekwencje, w tym dwa całkowicie wyprzedane koncerty we Wrocławiu i Poznaniu, bo fani jednoczą się razem z nami w tym proteście przeciwko wojnie i znieczulicy. I wszelkim „izmom”. To, jak wielu ludzi wspiera krwawiącą, ale walczącą nadal o wolność Ukrainę, okazując empatię i wielkie serce, jest bardzo poruszające i dające olbrzymią nadzieję. A tu taki cios. To brzmi jak wstęp do współczesnej wersji „Procesu” Frantz’a Kafki.

– Po prostu brak nam słów – podsumowuje Drak.

CZYTAJ TEŻ: HUNTER ZAGRAŁ „KIEDY UMIERAM” W WERSJI UKRAIŃSKIEJ. „GRAMY DLA WOLNEJ UKRAINY”

Czy Hunter będzie musiał bronić się przed sądem? Jak na razie zespół dalej robi swoje. Grupa ma przed sobą trzy ostatnie koncerty klubowej trasy „F*CK THE WAR Tour 2022″. W najbliższy weekend zagra w Zabrzu (28 października), Krakowie (29 października) i Rzeszowie (30 października).

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.