Filmowe wcielenia Batmana. W oczekiwaniu na premierę „The Batman”

The Batman” w reżyserii Matta Reevesa to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów najbliższych miesięcy. Jego premiera trochę się przesunie, bo Robert Pattinson zachorował na COVID-19, ale i tak nie możemy się jej doczekać. Postanowiliśmy krótko przypomnieć postać Batmana i jego filmowe wcielenia.

Postać Batmana została stworzona przez Billa Fingera i Boba Kane’a w 1939 r. Bohater pojawił się w serii „Detective Comics”. Człowiek-nietoperz, który zwalcza przestępczość na ulicach mrocznego Gotham City, to tak naprawdę osierocony samotny miliarder Bruce Wayne.

Inspiracją do wykreowania postaci Batmana były inne postaci z popkultury: Zorro (przystojniak w masce walczący z przestępczością), Sherlock Holmes (błyskotliwy detektyw), Drakula (nocny wampir) czy Shadow (złoczyńca z filmu „The Bat Whispers”). Batman bywa określany jako The World’s Greatest Detective (Największy detektyw świata), The Caped Crusader (Krzyżowiec w pelerynie), a przede wszystkim jako The Dark Knight (Mroczny Rycerz).

Batman to obok Supermana najbardziej znany superbohater walczący ze złem i niosący pomoc udręczonym. Tym, co wyróżnia go spośród innych superbohaterów, jest fakt, że w przeciwieństwie do nich nie posiada żadnych nadludzkich mocy. Zdolności zawdzięcza tężyźnie fizycznej i swoim gadżetom (m.in. batmobilowi). No tak, zapomnieliśmy o ponadprzeciętnym intelekcie. Batman to najwybitniejszy detektyw, jaki występuje w komiksowym uniwersum DC. Nie ma dla niego spraw nie do rozwiązania. W siatkach przestępczych Gotham City odnajduje się łatwo niczym Rambo w wietnamskiej dżungli.

Komiksowy pierwowzór Batmana nieprzerwanie od lat służy filmowcom w tworzeniu coraz to nowych filmów i seriali o człowieku-nietoperzu. Pierwszy raz na ekranie bohater pojawił się w 15-odcinkowym serialu kinowym „Batman” z 1943 r. W tytułową postać wcielił się Lewis Wilson. Kolejna inkarnacja Batmana to serial „Batman and Robin” z 1949 r. W latach sześćdziesiątych powstał film „Batman zbawia świat” z Adamem Westem w roli głównej. Kolejne były kultowe filmy Tima Burtona („Batman” z 1989 r. i trzy lata późniejszy „Powrót Batmana”), w których niezapomianą rolę Batmana odegrał świetny Michael Keaton. Kontynuacje klasyków Burtona wyreżyserował Joel Schumacher. Postać Batmana powierzył najpierw Valowi Kilmerowi w „Batman Forever” z 1995, a następnie George Clooneyowi w dwa lata późniejszym „Batman i Robin”.

Nowoczesne oblicze Batmana to trylogia Christophera Nolana zapoczątkowana przez „Mrocznego Rycerza” z przez wielu uważanym za najlepszego odtwórcę tej roli Chrstiana Bale’a w roli głównej i Heathem Ledgerem w wybitnej kreacji Jokera. Z kolei w niedawnym sequelu „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” z 2016 r. nowym Batmanem został Ben Affleck.

Filmowe wcielenia Batmana zawsze budzą wiele emocji. Trudno wejść w rolę, z którą mierzyli się Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney czy Christian Bale. Batman, jakkolwiek ostatnio nieco przytłoczony przez Jokera po głośnym filmie Todda Phillipsa, to jedna z najbardziej obciążonych oczekiwaniami fanów kreacji, z jaką może zmierzyć się aktor. Za rok do kin wejdzie „The Batman” Matta Reevesa. Jego Batmanem będzie Robert Pattinson. Wybór zaskakujący i szeroko komentowany, zwłaszcza po ostatnim mrocznym trailerze, który wywołał niemałe poruszenie (jeśli nie widzieliście – sprawdźcie koniecznie!). Pattinson znany szerokiej publice jako bożyszcze nastolatek i Edward z sagi o wampirach odczarowuje swój wizerunek. Pierwszym krokiem była zeszłoroczna rola w Lighthouse. Czy jako Batman będzie równie autentyczny i szalony? Na to właśnie liczymy!

Trailer filmu „The Batman” udostępniamy poniżej.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.