Fernando Ribeiro (Moonspell) o funkcjonowaniu bez koncertów

To trudny czas dla artystów, ale szczepionki i rozwój nowych technologii pozwalają wierzyć, że branża muzyczna złapie oddech. Wierzy w to Fernando Ribeiro, frontman Moonspell, który podzielił się swoimi przemyśleniami na temat najbliższej przyszłości koncertów.

Pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na artystów. Moonspell to kapela koncertowa, zespół utrzymujący się przede wszystkim z działalności koncertowej. W obecnych realiach działalność portugalskiej formacji można uznać za zawieszoną, podobnie jak działalność większości rockowych i metalowych ekip.

– Czasem rozmowa sprowadza się do pieniędzy – w najnowszym wywiadzie udzielonym serwisowi Consequence of Sound stwierdził Fernando Ribeiro, wokalista Moonspel. – Oczywiście, cały przemysł muzyczny, również to, co dotyczy Moonspell, to wszystko wypadkowa różnych rzeczy. Prawa autorskie, sprzedaż muzyki w sieci to jedno, ale przeważnie największa część dochodów pochodzi z grania koncertów i sprzedaży merchu.

– Ale pieniądze to jedna strona medalu – zaznaczył Ribeiro. – Druga to pewien styl życia. Koncertuję od 1995 r. Może ze mną tak nie jest, ale znam ludzi, którzy naprawdę mają depresję, bo nie potrafią sobie wyobrazić życia, w którym nie ma grania koncertów i ciągłego podróżowania. Tu w Portugalii to wszystko ma chociaż jeden pozytywny skutek. Artyści, branża, każdy zawsze skupiał się na konkurowaniu, a teraz jest współdziałanie. Stworzyliśmy ruch #CultureIsSafe i w ubiegłym roku zagraliśmy cztery koncerty. Może to mało, ale z psychologicznego punktu widzenia miało to bardzo duże znaczenie. Był to dowód na to, że ludzie związani z koncertami naprawdę znają się na rzeczy. Po tych koncertach nie stwierdzono powiązanych przypadków zachorowań na COVID-19.

– Koncerty są ważne, tak samo z punktu widzenia pieniędzy, jak i energii, jaką się z nimi wiąże – podsumował lider Moonspell.

Członkowie Moonspell to przykład na to, że można się starać, nawet jeśli warunki nie sprzyjają. Zespół jest na świeżo po premierze płyty „Hermitage”, swojego trzynastego wydawnictwa, którego premiera miała miejsce w lutym. Krążek ukazał się nakładem Napalm Records.

Początki Moonspell sięgają 1992 r. Wychodząc od black metalu, jego twórczość ewoluowała w stronę dark, gothic czy atmospheric metalu.

Obecne wcielenie zespołu poza Fernando Ribeiro tworzą: Ricardo Amorim, Aires Pereira, Pedro Paixão i Hugo Ribeiro.

Koszulki Moonspell oraz gadżety zespołu znajdziecie na RockMetalShop.pl.

fot. P. Garbowski

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV