Death metal wywołuje przemoc? Naukowcy postanowili to sprawdzić

Death metal sprawia, że ludzie stają się agresywni? Wokół metalowej ekstremy narosło wiele mitów, ale większość z nich to nieprawda. Naukowcy z Macquarie University w Australii podważyli tezę o rzekomej agresji słuchaczy death metalu.

Każdy, kto lubi death metal, wie, że teksty to ważna część tej muzyki – i że raczej nie są to wiersze Mickiewicza. Dobrym przykładem jest przywołujący kanibalizm tekst „Eaten” Bloodbath, gdzie wszystko jest wyłożone na tacy (dosłownie). Ani ten ten utwór jednak – ani inne deathmetalowe evergreeny – nie wywołują zachowań agresywnych. Do takich wniosków doszli naukowcy z Macquarie University.

– Fani death metalu to mili ludzie. Nikogo by nie skrzywdzili – wyniki badań swojego zespołu komentuje prof. Bill Thompson z Macquarie University.

O rezultatach pracy australijskich naukowców pisze BBC.

– Wiele osób czerpie przyjemność z słuchania smutnej muzyki, co jest trochę paradoksalne, bo dlaczego niby mielibyśmy chcieć być smutni? To samo można powiedzieć o muzyce, która opowiada mroczne, pełne przemocy historie. Dla nas to psychologiczny paradoks – przyznaje prof. Thompson.

Wielu z was może zastanawiać się, jak wyglądały badania. Otóż w eksperymencie wzięło udział 32 fanów death metalu i 48 słuchaczy muzyki pop. Oba rodzaje muzyki były odtwarzane w momencie, gdy osobom biorącym udział w badaniu prezentowano drastyczne obrazy.

Równocześnie naukowcy sprawdzali, jak mózg reaguje na sceny przemocy przy akompaniamencie obu gatunków. Wyniki okazały się jednoznaczne: metal nie ma związku z zachowaniami agresywnymi.

Co ciekawe, podobny stereotyp o metalu niedawno podważyli inni badacze z Australii, którzy wykazali, że wbrew obiegowym opiniom metal nie ma złego wpływu na nastoletnich słuchaczy. Wręcz przeciwnie – badania potwierdziły, że metal pomaga nastolatkom przezwyciężać stres, który wiąże się z presją środowiska, a globalna, metalowa brać sprawia, że nastoletni fani ekstremalnego metalu zachowują poczucie przynależności i akceptacji.

Zaskoczeni? My nie.

fot. Chris Buresh (CC BY 2.0)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.