Bobas z okładki „Nevermind” idzie dalej z pozwem przeciwko Nirvanie

Spencer Elden, bohater okładki „Nevermind” Nirvany, wnosi poprawki do swojego pozwu przeciwko Nirvanie i fotografowi Kirkowi Weddle’owi.

„Nevermind” Nirvany to album z jedną z najbardziej kultowych okładek wszech czasów. Nurkujący w basenie bobas sięgający po jednodolarowy banknot to ikoniczny obraz popkultury, ale jak twierdzi bohater okładki, dziś 30-letni Spencer Elden, to również przykład dziecięcej pornografii i wykorzystywania seksualnego osoby nieletniej.

W sierpniu Elden pozwał członków Nirvany i ludzi związanych z zespołem, w tym Kirka Weedle’a, autora okładkowego zdjęcia. Elden przekonuje, że jego wizerunek na zawsze został powiązany z najobrzydliwszym przykładem łamania prawa. Jak twierdzi, jego rodzice nigdy nie podpisali żadnych dokumentów zezwalających na wykorzystanie zdjęć robionych mu na basenie w Pasadenie w Kalifornii w 1990 r. Dodatkowo utrzymuje, że jego genitalia na fotografii miały zostać zasłonięte, czego ostatecznie nie zrobiono.

Po wytoczeniu Nirvanie i otoczeniu grupy procesu Elden musiał zmierzyć się z falą hejtu. Wiele osób zwróciło uwagę, że Elden sam często robił sobie zdjęcia z okładką Nevermind, a nawet już jako osoba dorosła sam zrobił jej remake. Mimo to 30-latek idzie w zaparte i nie chce wycofać swoich oskarżeń.

Jak informuje magazyn „Rolling Stone”, Elden nieco zmienił swój wcześniejszy pozew. Rzekomo poszkodowany przytacza w nim fragmenty dzienników Kurta Cobaina, które mają jednoznacznie dowodzić, że Cobain i autor zdjęcia chcieli stworzyć okładkę z mocnym seksualnym podtekstem. Zgodnie z pozwem Eleden zaraz po zrobieniu zdjęcia miał nawet zostać przebrany za twórcę „Playboya” Hugha Hefnera. Wszystko to ma jeszcze wyraźniej wskazywać na winę strony oskarżonej.

Warto odnotować, że choć zgodnie z wersją Eldena formalności nie zostały dopełnione, jego rodzice mieli otrzymać za zdjęcie kwotę 200 dolarów. Elden teraz domaga się znacznie większych pieniędzy. Mężczyzna żąda od wszystkich oskarżonych po 150 tys. dolarów.

Co na to obóz Nirvany? Jak na razie do sprawy odniósł się Dave Grohl, były perkusista Nirvany, obecnie lider Foo Fighters.

– Nie wiem, czy mogę się na ten temat jakkolwiek wypowiadać, bo nawet za dużo o tym nie myślałem. Mam takie odczucia, jak większość ludzi, czyli się z tym nie zgadzam – skomentował Grohl w wywiadzie udzielonym „Vulture”.

– Słuchajcie, przecież on ma tatuaż z „Nevermind”. Ja nie mam – dodał, ucinając temat.

CZYTAJ TEŻ: CZY DZIŚ NIRVANA POWTÓRZYŁABY SUKCES „NEVERMIND”? PRODUCENT PŁYTY OCENIA

Przypomnijmy: album „Nevermind” ukazał się w 1991 r. Wraz z premierą płyty zaczęła się globalna popularność Nirvany i sceny Seattle. Szacuje się, że światowa sprzedaż „Nevermind” przekroczyła 30 mln egzemplarzy, co czyni krążek jednym z najpopularniejszych albumów muzycznych wszech czasów.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.