Black River: Frustracja, gniew i agresja cały czas w nas są #wywiad

Supergrupa Black River na blisko dekadę zniknęła ze sceny, ale dziś robi swoje, działając bez presji i na własnych zasadach. Z Maciejem Taffem i Piotrem „Kayem” Wtulichem z Black River porozmawialiśmy o powrocie zespołu i jego najnowszym albumie „Generation aXe” wydanym w 2022 r. w barwach Mystic Production.

Black River to zespół z mocnym składem. Wystarczy wspomnieć, że grają w nim członkowie takich ekip, jak Behemoth, Dimmu Borgir czy Rootwater. W 2008 r. grupa zadebiutowała imiennym albumem „Black River”. Rok później świętowała premierę kolejnej płyty, a w 2010 r. ukazała się obszerna kompilacja „Trash” złożona z utworów, które z różnych nie zmieściły się na dwóch pierwszych wydawnictwach. Black River zaczęli z impetem, ale po wydaniu „Trash” kariera zespołu nieoczekiwanie wyhamowała. Jak się później okazało, miało to związek z problemami osobistymi wokalisty Macieja Taffa.

W 2018 r. Black River wrócili, by w 2019 r. wydać album „Humanoid”. Kapela poszła za ciosem, w ubiegłym roku wypuszczając kolejny longplay. „Generation aXe” był jednym z głównych tematów naszej rozmowy z Black River. Dwuosobowa reprezentacja Black River w osobach Macieja Taffa i Piotr „Kaya” Wtulicha szczegółowo opowiedziała nam o ostatnich latach swojej działalności, które jak w przypadku innych zespołów, były naznaczone chaosem, jaki przyniosły ostatnie wydarzenia na świecie.

– Nasze życie stanęło na głowie. Szczerze mówiąc, na początku nie wiedzieliśmy, co myśleć. Frustracja zalewała nas coraz bardziej. (…) I ta frustracja zaczęła jakoś buzować. Szliśmy w stronę autodestrukcji. To jest niedopuszczalne. Postanowiliśmy to w jakiś sposób skanalizować jako formę muzyczną. Planowaliśmy, że zrobimy dwa, trzy, może cztery utwory i wykorzystamy tę frustrację, ten gniew, tę agrechę, wyrzucimy to z siebie. Tej agrechy było bardzo dużo – wspomina Maciej Taff.

Frontman Black River dodaje: „Pandemia i wszystkie inne okoliczności łącznie z wojną otworzyły nam szeroko oczy na to, w jakim świecie żyjemy. Nie powoduje to jakiegoś wielkiego uśmiechu. Oczywiście cieszymy się chwilą, ale jak tak zaczynamy myśleć o tym, co nas otacza, w jakim świecie my żyjemy, nasi przyjaciele, nasze dzieci, to nas szlag jasny trafia”.

Z muzykami Black River wróciliśmy do mglistych czasów przerwy w działalności zespołu.

– Dochodziłem do jakiegoś pogodzenia się ze sobą. Miałem swoje różnego rodzaju przeloty. Psychiczne, zdrowotne, życiowe… Musiałem sam sobie odpowiedzieć na wiele istotnych pytań. I to tyle mi zajęło – przyznał Maciej Taff.

– To się stało w dziwnym momencie dla Black River – wtrąca Piotr „Kay” Wtulich, gitarzysta grupy. – Wszystko od pierwszej płyty szło do przodu i nagle stop. Maciej mówi, że go nie ma. Na początku byłem trochę taki niedowierzający. Mówiłem sobie, że może coś się jednak wyprostuje. No ale nie udało się jednak tak szybko tego wyprostować. Fajnie, że w życiu pozazespołowym, tym drugim, pojawiła się w tym czasie masa różnych rzeczy zawodowych, rodzinnych, tak że ten czas jakoś zleciał. (…) Było wiadomo, że jesteśmy kumplami od wielu lat, że prędzej czy później coś zrobimy, ale trochę nam to zajęło.

Podczas rozmowy mieliśmy okazję poruszyć również inne wątki. Ustaliliśmy, czy „Generation aXe” to najdojrzalszy album w dorobku Black River, a także dowiedzieliśmy się, czy rock’n’roll to przepis na wieczną młodość. Zapraszajmy do sprawdzenia materiału!

Prowadzenie wywiadu: Michał Drab
Realizacja materiału: Krzysztof Sobieralski/Piotr Garbowski

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.