Basista Jinjer wspomina pierwsze dni wojny. „Pomyślałem sobie, że to koniec”

Eugene Abdukhanov z Jinjer miał dużo szczęścia. Muzyk wyjawił, że niewiele brakowało, a zginąłby na początku wojny w Ukrainie. „Widziałem rzeczy, które wcześniej widziałem w filmach” – relacjonuje Eugene.

Gdy w lutym Rosja zaatakowała Ukrainę, wszystko się zmieniło. Eugene’a Abdukhanova, muzycznego lidera Jinjer, wojna zastała w drodze do Kijowa. Stolica Ukrainy była jednym ze strategicznych celów ataku rosyjskich wojsk, co oznaczało, że żaden mieszkaniec Kijowa nie mógł czuć się bezpiecznie.

– Zobaczyłem wojnę dokładnie wtedy, kiedy się to zaczęło. Po prostu prowadziłem auto 24 lutego o 5.00 rano, a wokół mnie wszystko zaczęło wybuchać – wspomina Eugene w rozmowie z magazynem Chaoszine. – Znalazłem się w miejscu ostrzału i pomyślałem sobie, że to koniec. Próbowałem jakoś uciec, jadąc 180 km/h po bardzo wąskiej drodze. Było jeszcze ciemno. Widziałem rzeczy, które wcześniej widziałem w filmach, czyli wielkie eksplozje i odłamki latające w powietrzu. Spadały koło mnie, a ja robiłem wszystko, żeby je omijać. Wszędzie kurz. To było jak horror, ale z tą różnicą, że działo się naprawdę.

Eugene tak opisuje dalszy przebieg zdarzeń: „Pędziłem do Kijowa. Chciałem jak najprędzej dostać się do domu. Zobaczyłem wtedy te ogromne korki. Ludzie próbowali się wydostać z miasta. Widziałem też zniszczenia spowodowane pierwszym atakiem. Pierwsze chwile były najgorsze, bo nikt nie wiedział, co się dzieje. Dotarłem do domu i jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobiłem, było skontaktowanie się z każdym z naszego zespołu. Opublikowaliśmy komunikat w mediach społecznościowych. Później każdy z nas utknął w domu”.

Eugene nie ukrywa, że początek wojny był dla niego traumą.

– Co pół godziny był alarm bombowy. Ludzie schodzili do piwnic. Ja schodziłem sam, bo wywiozłem moją rodzinę poza Kijów. Bez nikogo obok siebie siedziałem w domu, oglądałem wiadomość i dosłownie wariowałem – opowiada basista. – Co pół godziny chowałem się w piwnicy, a później wracałem na górę. I tak w kółko. Dookoła eksplozje, wybuchy pięć, dziesięć kilometrów ode mnie, ale nie, to nie jest blisko, nie w naszej obecnej rzeczywistości, z tym że siła tych eksplozji była taka, że ziemia cały czas się trzęsła.

Eugene i reszta składu Jinjer nie załamała się. Zespół od samego początku prosił o wsparcie dla walczącej Ukrainy. Grupie udało się zmobilizować fanów, którzy kupując specjalne koszulki, przekazywali pieniądze dla najbardziej potrzebujących. Za pozyskane środki kapela z doniecka kupowała artykuły pierwszej potrzeby osobom chowającym się w schronach i uchodźcom ze wschodniej Ukrainy.

CZYTAJ TEŻ: JINJER WSPIERA ODBUDOWĘ SZKOŁY MUZYCZNEJ DLA DZIECI W BORODZIANCE

Obecnie Jinjer jest w trakcie europejskiej trasy. Zgodnie z obowiązującymi w Ukrainie przepisami mężczyźni w wieku od 18-60 lat nie mogą opuszczać kraju, ale dzięki przepustce od ukraińskiego rządu muzyków Jinjer w najbliższym czasie to nie dotyczy. Zespół dostał pozwolenie na zagranie serii letnich koncertów, podczas których ma status ambasadora Ukrainy.

W ramach „European Summer Tour” Jinjer dwukrotnie odwiedzi nasz kraj. Najpierw 4 sierpnia zagra na Pol’and’Rock Festival, a następnie 7 sierpnia w Gdańsku jako gość specjalny koncertu Slipknot.

Jinjer istnieje od 2009 r. Zespół został założony w Doniecku przez gitarzystę Dimitrija Oksenę jako reakcja na przygnębiającą rzeczywistość wschodniej Ukrainy. W obecnym wcieleniu kapeli Dmitrija nie ma, są za to znakomita frontwoman Tatiana Shmailiuk, gitarzysta Roman Ibramkhalilov oraz basista Eugene Abdiukhanov. Skład uzupełnia Vlad Ulasevich, perkusista, który do Jinjer dołączył w 2016 r. Na koncie grupy są cztery albumy. Ostatnim jest „Wallflowers” z 2021 r.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.