Tatiana Shmailyuk (Jinjer): „Ukraińska kultura odradza się na nowo”

Wokalistka ukraińskiej grupy, która lada dzień rozpocznie kolejną trasę, opowiada o dorastaniu na Ukrainie, reprezentowaniu kraju na świecie i fascynacji Britney Spears.

W ciągu ostatnich ośmiu lat Jinjer stał się jednym z najbardziej ekscytujących zespołów metalowych na świecie, a równie brutalny co unikatowy wokal Tatiany Shmailyuk stał się dla wielu symbolem uporu i determinacji.

Ukraina od miesięcy jest oblegana przez siły rosyjskie, dlatego przekaz zespołu stał się ważniejszy niż kiedykolwiek. Z pomocą ukraińskiego ministerstwa kultury grupa otrzymała zezwolenie na zagranie europejskiej trasy w charakterze ambasadora swojego kraju. W ten sposób Jinjer zbiera niezbędne fundusze i promuje ideę walczącej Ukrainy. Dla zespołu ma to duże znaczenie, o czym otwarcie mówi jego frontwoman.

Tatiana chce, by Ukraina była krajem wolnym, dającym możliwości, należącym do społeczności międzynarodowej. Sama wraz z kolegami z Jinjer na sukces musiała pracować podwójnie ciężko.

– Początkowo metal nie był dla nas dostępny – opowiada Tatiana. – Gdy dorastałam w Doniecku na wschodzie Ukrainy, przyjeżdżało do nas bardzo niewiele zespołów metalowych. Najczęściej na koncert trzeba było jechać do Kijowa, a co za tym idzie pokonać siedemset kilometrów. Zajmowało to mniej więcej dwanaście godzin. Nie miałam pieniędzy na takie wyprawy. Byłam nastolatką, a moja mama była dość surowa i nie dawała mi dużego kieszonkowego. Zmusiło mnie to do samodzielnego zarabiania pieniędzy, za co jestem jej wdzięczna. Rodzice nie chcieli mnie wypuścić z rodzinnego miasta, ale to w pewnej chwili też było okej. Dzięki temu chciałam grać i założyć własny zespół.

– Mój brat wciągnął mnie w metal – wspomina wokalistka. – Zaczynałam od punka i grunge’u. Później stopniowo pojawiały się coraz cięższe gatunki i zespoły. Pamiętam, jak pięć lat staraliśmy się, żeby zagrać pierwszy koncert poza granicami Ukrainy. W Rumunii. Nikt nas tam nie znał. Kolejne wiele lat zajęło nam zorganizowanie pierwszych koncertów w Europie Zachodniej, co też było bardzo trudne. Teraz też jest niewiele zespołów z Ukrainy, które próbują grać na Zachodzie. Ważny tu jest język angielski. Od zawsze chciałam śpiewać w tym języku. Od zawsze też lubiłam różną muzykę, w tym chociażby Britney Spears. Britney cały czas jest jedną z moich idolek!

Tatiana zwraca uwagę również na to, jak rzadkim zjawiskiem w muzyce metalowej są kobiety wykorzystujące growl, scream i inne ekstremalne techniki wokalne.

– To dla mnie duże zaskoczenie. Jako osiemnastolatka odkryłam niemiecki zespół Holy Moses z kobietą na wokalu. Swoim głosem robiła szalone rzeczy. Jak widać na moim przykładzie krzyczące kobiety mogą mieć dużą siłę przebicia.

CZYTAJ TEŻ: BASISTA JINJER WSPOMINA PIERWSZE DNI WOJNY. „POMYŚLAŁEM SOBIE, ŻE TO KONIEC”

Obecnie Jinjer przygotowuje się do jesienno-zimowej trasy po obu Amerykach, promując wydany przed rokiem album „Wallflowers”. Część przychodów z trasy zespół przeznaczy na organizację pomocy humanitarnej w Ukrainie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.