59 lat temu urodził się James Hetfield. Mało znane fakty o liderze Metalliki

Jest jedną z największych gwiazd muzyki, głosem zespołu, który utorował metalowi drogę do mainstreamu. Bezbłędny frontman, miłośnik łowiectwa i starych samochodów – James Hetfield kończy 59 lat.

Z mlekiem matki

James Hetfield wyssał muzykę z mlekiem matki. Cynthia Hetfield była amatorską śpiewaczką operową. Kobieta zmarła na raka, gdy James miał 16 lat. Nie przyjmowała leków, ponieważ nie uznawało tego Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, czyli organizacja, do której należeli rodzice muzyka. Dla 16-letniego Jamesa był to cios. Swojej mamie James poświęcił utwór „Mama Said”, jedną z najbardziej znanych ballad Metalliki. Kompozycja znalazła się na wydanym w 1996 r. albumie „Load” i traktuje o szukaniu własnej drogi bez matczynego wsparcia.

Przeprowadzka z miłości do polowań

Frontman Metalliki nie uznaje kompromisów. Hetfield jakiś czas temu wyniósł się wraz z rodziną poza San Francisco, gdzie mieszkał do 2016 r. Powód? Brak tolerancji miejscowych dla jego pasji, jaką od lat pozostaje polowanie. Muzyk nadal zajmuje się łowiectwem – tyle że w Kolorado. Hetfield nie ma jednak nic do przeciwników łowiectwa, których jak sam mówi, szanuje. „Szanuję ludzi, którzy nie chcą krwi. Oni woleliby raczej widzieć swoje mięso w celofanowych opakowaniach. Nie chcą wiedzieć, jak się tam znalazło. Szanuję to. Moje dzieci są takie, ale ja chce być tak blisko natury, jak to tylko możliwe” – podkreśla Het i deklaruje: „Styl trapera jest częścią mnie”.

Auta z duszą

James Hetfield jest zapalonym miłośnikiem motoryzacji. Muzyk posiada pokaźną kolekcję aut. Jego największą pasją są hot rody, czyli wiekowe, amerykańskie auta. Współzałożyciel największego zespołu metalowego na świecie uwielbia odrestaurowywać takie pojazdy. Jak mówi, miłość do hot rodów jest u niego tak silna, jak miłość do muzyki. Kolekcję jego zabytkowych samochodów można podziwiać w Petersen Automotive Museum w Los Angeles.

Metalowy skater

Czym jeszcze poza muzyką zajmuje się James Hetfield? Nie każdy wie, że jedną z jego zajawek jest deskorolka. Hetfield lubił pojeździć, zwłaszcza kiedy był młodszy, ale kiedy jeździ w trasy, ma absolutny zakaz. Organizatorzy tras Metalliki przezornie zabezpieczają się, wpisując w kontrakt paragraf mówiący o całkowitym zakazie jazdy na desce przez Hetfielda w czasie tournée. Wydaje się to zrozumiałe. Przez jeden z jego wypadków opóźnieniu uległo nagrywanie płyty „…And Justice For All”. Co ciekawe, podobnie sprawa ma się ze Slashem, który musi wybierać pomiędzy aktywnym koncertowaniem a jazdą na BMX-ie.

Muzyka na full!

Wokalista i gitarzysta Metalliki lubi, kiedy jest głośno, zarówno na scenie, jak i podczas jazdy samochodem. Pewne numery odpalone w aucie zawsze oznaczają jazdę bez trzymanki. James Hetfield może coś o tym powiedzieć. Czego lubi słuchać w samochodzie? Frontman Metalliki niedawno opublikował nagranie, na którym daje się ponieść za kółkiem przy „Ace Of Spades” Motörhead. Jak później tłumaczył, to jego ulubiona muzyka drogi i lubi odpalić ją na full.

https://www.instagram.com/p/Bx5xYNPgvVd/

Ogień na scenie

W 1992 r. podczas koncertu Metalliki w Montrealu James Hetfield przeszedł prawdziwą próbę ognia. Kiedy grupa zaczęła grać utwór „Fade to Black”, efekty pirotechniczne wymknęły się spod kontroli. Hetfield znalazł się w płomieniach. Muzyk doznał znaczących poparzeń, cudem unikając śmierci (podobno uratowała go gitara). Był to jeden z najtragiczniejszych momentów w karierze Metalliki.

Debiut na ekranie

W ubiegłym roku James Hetfield zadebiutował na wielkim ekranie. Lider Metalliki zagrał w opowiadającym historię Teda Bundy’ego filmie „Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile”. Hetfield wcielił się w rolę pochodzącego z Utah policjanta zajmującego się patrolami autostrad. Obok ikony metalu w filmie zagrał m.in. John Malkovich.

Wierny Metallice

James Hetfield sporadycznie współpracował z różnymi artystami, np. z Danzigiem czy Corrosion of Conformity, ale jak konsekwentnie deklaruje, nie interesuje go żaden poboczny projekt. Gdy w jednym z wywiadów został zapytany, czy nie czuje potrzeby, by nagrać solowy album, odparł: „Metallica to taki mój projekt poboczny. W Metallice robię, co chcę, więc nie mam takiej potrzeby. Nie mam takiej potrzeby i czasu. Przede wszystkim czasu”.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.