Metallica odebrała „muzycznego Nobla” z rąk króla Szwecji

„Muzycznego Nobla”, czyli prestiżową nagrodę Polar Music Prize, odebrała Metallica. Wyróżnienie wręczył zespołowi król Szwecji Karol XVI Gustaw. Ceremonię uświetnił występ metalowej supergrupy z Cardinalem Copią z Ghost na czele.

Afghanistan National Institute of Music i zespół Metallica – oto laureaci Polar Music Prize za rok 2018. Nagroda przyznawana jest od 1989 r., kiedy to ustanowił ją Stig Anderson, były menadżer grupy ABBA.

Polar Music Prize uważa się za muzyczny odpowiednik nagrody Nobla. Wyróżnieniem mogą zostać uhonorowani soliści, zespoły oraz inne podmioty działające w branży muzycznej. Wśród laureatów nagrody jest jeden Polak – Witold Lutosławski, który Polar Music Prize otrzymał w 1993 r.

O tym, że prestiżowego grona laureatów Polar Music Prize dołączy Metallica, wiemy od początku roku. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 14 czerwca. W imieniu grupy odebrali ją Lars Ulrich i Robert Trujillo.

– Chciałbym powiedzieć, że to zaszczyt i przywilej dzielić nagrodę z Dr. Ahmadem Sarmastem, który poprzez swoją niestrudzone i bezinteresowne starania pokazuje światu, że łączenie ludzi za pomocą muzyki może być zarówno przełomowym, jak i uzdrawiającym doświadczeniem – powiedział Lars Ulrich, odbierając nagrodę.

– Kiedy zaczynaliśmy jako Metallica naszą muzyczną podróż 37 lat temu, kto by pomyślał, że pewnego dnia staniemy naprzeciw rodziny królewskiej, przyjmując jedną z najbardziej prestiżowych nagród, jakie mogą być przyznane muzykom – dodał perkusista Metalliki.

Ceremonię uświetnił występ metalowej supergrupy, w skład której weszli Cardinal Copia z Ghost, a także członkowie Candlemass. Ich cover nieśmiertelnego „Enter Sandman” sprawdzicie poniżej.

Nagrodę pieniężną wynoszącą milion koron szwedzkich, która przyznawana jest wraz z Polar Music Priza, Metallica postanowiła przekazać fundacji All Within My Hands.

Pełną listę laureatów „muzycznego Nobla” sprawdzicie na www.polarmusicprize.org

fot. Ralph Arvesen (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV