Metallica nagrodzona muzycznym Noblem. „To wielka rzecz”

Prestiżową nagrodę muzyczną Polar Music Prize odbierze Metallica. „Muzycznego Nobla”, jak często określane jest wyróżnienie, gigantom thrashu wręczy król Szwecji Karol XVI Gustaw – za osiągnięcia w dziedzinie muzyki.

Afgański Narodowy Instytut Muzyki i zespół Metallica – oto laureaci Polar Music Prize za rok 2018. Nagroda przyznawana jest od 1989 r., kiedy to ustanowił ją Stig Anderson, były menadżer grupy ABBA.

Nagrodę Polar Music Prize uważa się za muzyczny odpowiednik nagrody Nobla. Wręcza się ją kompozytorom, solistom, zespołom oraz innym podmiotom działającym w branży muzycznej, w tym instytucjom działającym na rzecz promocji muzyki. Wśród laureatów Polar Music Prize jest jeden Polak – Witold Lutosławski.

Oficjalnie swoje wyróżnienie Metallica odbierze w czerwcu.

„Nikt od czasu Wagnera i Czajkowskiego nie stworzył muzyki, która byłaby tak emocjonalna i wściekła, a przy tym tak przystępna” – przyznanie Metallice nagrody komentuje komitet Polar Music Prize. „Za sprawą wirtuozerskiej gry zespołu i wykorzystywaniu przez niego ekstremalnie przyśpieszonych temp, Metallica zabrała muzykę rockową w miejsce, w którym ta nigdy nie była. W świecie Metalliki zarówno pokój nastolatka, jak i hala koncertowa, może się zamienić w Valhallę. Siła bezkompromisowych albumów grupy pomogła milionom słuchaczy zamienić poczucie alienacji w supermoc”.

– Przyznanie nam Polar Music Prize to wielka rzecz – nie ukrywa Lars Ulrich, perkusista Metalliki. – Stawia nas to w wyjątkowym towarzystwie. To docenienie tego, co zrobiliśmy jako Metallica przez ostatnie 35 lat. Jednocześnie czuję, że jesteśmy u szczytu możliwości i jeszcze dużo przed nami. Dziękujemy!

– Jestem zaszczycony, mogąc znaleźć się w gronie wykonawców, którzy otrzymali Polar Music Prize – dodaje James Hetfield. – Ja i cała Metallica jesteśmy wdzięczni za tę część naszej historii. Dziękujemy.

Nagrodę pieniężną wynoszącą milion koron szwedzkich, która przyznawana jest wraz z Polar Music Priza, zespół przekaże na rzecz fundacji All Within My Hands.

Pełną listę laureatów „muzycznego Nobla” sprawdzicie na www.polarmusicprize.org

fot. Ralph Arvesen (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV