Metal uspokaja i zapobiega agresji? Tak twierdzi profesor-metalowiec

Metal szkodzi zdrowiu psychicznemu i wzmaga agresję? Po raz kolejny okazuje się, że obiegowe opinie mają niewiele wspólnego z prawdą. Profesor Nick Perham, naukowiec na co dzień słuchający metalu, dowodzi, że metal to muzyka przynosząca wiele korzyści – również dla zdrowia!

Czy grindcore’owy łomot lepiej niż pop zapobiega występowaniu u słuchaczy chorób psychicznych? Czy srogi death metal pomaga się rozładować, niwelując agresję? Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie przepadają za głośną muzyką, pewnie popuka się w czoło, ale tak właśnie twierdzi Nick Perham, profesor psychologii, który jako oddany metalhead zajmuje się badaniem metalu w kontekście zdrowia psychicznego.

„Pomimo często brutalnych treści występujących w utworach heavymetalowych, ostatnio opublikowane badania pokazują, że fani metalu wcale nie wybuchają łatwo złością, co podważa sugerowane wcześniej negatywne skutki, do jakich rzekomo mogłoby prowadzić długotrwałe słuchanie takiej muzyki” – pisze profesor Perham, którego słowa przywołuje serwis Loudwire.

„Wręcz przeciwnie. Badania wykazały, że osoby, które są fanami metalu od dawna, są bardziej szczęśliwe w wieku młodzieńczym, później zaś są lepiej dostosowane niż przeciętni niemetalowcy” – dodaje badacz.

Na tym nie koniec. Powołując się na samodzielnie przeprowadzone badania, profesor Perham przekonuje, że muzyka metalowa pomaga rozładować napięcie i ogranicza zachowania agresywne.

„Fani, którzy byli zdenerwowani, a później posłuchali heavy metalu, nie stali się jeszcze bardziej rozzłoszczeni. Wzrósł u nich udział pozytywnych emocji, co pozwala sądzić, że słuchanie ekstremalnych brzmień to zdrowy i praktyczny sposób na kanalizowanie gniewu” – twierdzi badacz.

Cały artykuł profesora Perhama (w j. angielskim) przeczytacie via [link]

To nie pierwsze badania, które zadają kłam teoriom, zgodnie z którymi metal szkodzi zdrowiu. Niedawno badacze z Uniwersytetu Australii Południowej dowiedli, że metal wspomaga zdrowie psychiczne młodzieży w przedziale wiekowym 18-24 lata. Co ciekawe, kilka lat wcześniej do podobnych wniosków doszła badaczka z innej renomowanej australijskiej uczelni – Genevieve Dingle z Uniwersytetu Queensland.

Mieliście ciężki dzień? Ktoś zaszedł wam za skórę? Już wiecie jak sobie z tym poradzić!

fot. Factor Metal (CC BY 2.0)

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV