Lider Bayer Full atakuje Kazika. „Kto pamięta taki zespół jak Kult?”

Trwa burza wokół Funduszu Wsparcia Kultury. Po tym, jak głos w sprawie zabrał Kazik, lidera Kultu ostro zaatakował jeden z największych beneficjentów rządowych dotacji. „A kto by chciał ich płytę kupić?” – zastanawia się Sławomir Świerzyński z discopolowego zespołu Bayer Full.

Dotacje dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury budzą ogromne emocje i jeszcze większy niesmak dużej części społeczeństwa. O ile nikt nie neguje tego, że artystom należy się realne wsparcie, o tyle obok dotacji rzędu 2 mln zł dla firmy braci Golec czy przeszło 500 tys. zł dla discopolowych magnatów z Bayer Full trudno przejść obojętnie.

Jako jeden z pierwszych głos w sprawie zabrał Kazik. Wokalista postawił sprawę jasno i napisał na fanpage’u Kultu: „Rząd nie może ci dać pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje, to znaczy, że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy”.

Kończąc swoją wypowiedź, Kazik zachęcił fanów, którzy chcą wesprzeć Kult, do kupowania CD i DVD z niedawno wydanym koncertem grupy na Pol’and’Rock Festival.

Postawa Kazika rozsierdziła Sławomira Świerzyńskiego, lidera discopolowej kapeli Bayer Full, a przy okazji jednego z największych beneficjentów Fundusz Wsparcia Kultury. Goszcząc w poniedziałek na antenie Polsat News, Świerzyński odniósł się do słów Kazika, ostro atakując wokalistę Kultu.

– Głupszej wypowiedzi to dawno nie słyszałem – stwierdził Świerzyński.

Kiedy prowadząca program Agnieszka Gozdyra zwróciła uwagę, że w wypowiedzi Kazika nie ma niczego oburzającego, a zachęta do kupowania płyt zespołu to nic złego, liderowi Bayer Full puściły hamulce.

– A kto by chciał ich płytę kupić? My jako zespoły disco polo płacimy potężne podatki i opowiadanie takich bzdur, że nie chcemy waszych pieniędzy, to… Kto pamięta taki zespół jak Kult? Na litość boską – wypalił rozdrażniony piosenkarz.

Cóż, nie mamy wątpliwości, że kilka osób kupiłoby płytę Kultu bez specjalnej zachęty. Najlepszym dowodem na to jest komentarz Jerzego Owsiaka.

„Po wypowiedzeniu opinii na temat Kultu przez twórcę disco polo Sławomira Świerzyńskiego zainteresowanie wydaną przez nas i SP Records płytą jest ogromne. W tym momencie, w tej chwili złożyliśmy zamówienie na dotłoczenie 11 000 płyt Kultu z Pol’and’Rock Festival. Pierwszy nakład 8 000 boxów CD/DVD i 3000 winyli wyprzedał się w całości” – poinformował twórca Pol’and’Rock Festival.

Fundusz Wsparca Kultury tymczasem pozostaje zamrożony. Minister Piotr Gliński nakazał wstrzymanie wypłacania dotacji. Wszystkie wnioski mają zostać ponownie rozpatrzone. Czekamy na rozwój wypadków.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV