Branża muzyczna w dobie pandemii. Nowy raport „Pollstar” i VenuesNow

Pandemia mocno uderzyła w branże muzyczną. Coraz większa liczba zachorowań w USA, Europie i Ameryce Południowej sprawia, że organizowanie dużych tras pozostaje niemożliwe. Z koncertami klubowymi jest podobnie. Jakie nastroje panują wśród przedstawicieli branży muzycznej? Sprawdziły to redakcje magazynu „Pollstar” i portalu VenuesNow.

Kiedy wiosną pandemia koronawirusa dosłownie eksplodowała, branża muzyczna zareagowała błyskawicznie. Koncerty zaplanowane na lato zostały natychmiast przełożone na jesień. Zdradzało to optymizm organizatorów, którzy liczyli, że COVID-19 okaże się sezonową chorobą, a rozprzestrzenianie się wirusa zostanie zahamowane. Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała takie nastawienie. Pandemia trwa, a koncerty wciąż nie mogą wrócić – a przynajmniej nie w formie sprzed wybuchu pandemii.

Podczas gdy wiele firm z branży muzycznej ma przymusowy urlop, redakcje magazynu „Pollstar” i portalu VenuesNow wspólnie sprawdziły, jak swoją przyszłość postrzega przemysł muzyczny. We wspólnym badaniu obu tytułów wzięło udział ponad 1300 osób związanych głównie z koncertami.

Na pytanie, kiedy branża muzyczna wróci do normalnego funkcjonowania, ponad połowa respondentów odpowiedziała, że w przyszłym roku. Aż 30 proc. badanych stwierdziło, że nie ma na to szans do 2022 r. Niespełna 15 proc. udzieliło odpowiedzi: „Nie wiem”.

Czy gdyby na koncerty można było wyruszyć teraz, to czy przedstawiciele branży przystąpiliby ochoczo do pracy? Niekoniecznie. Najwięcej, bo ponad 40 proc. badanych odpowiedziało, że wyłącznie z zachowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych. Blisko jedna trzecia respondentów w tej chwili absolutnie nie widzi takiej możliwości. Ok. 18 proc. badanych bez problemu wróciłoby do swoich zawodowych obowiązków.

Niepokojące w kontekście ostatnich doniesień mogą być odpowiedzi, jakie zostały udzielone na pytanie, jak długo firmy należące do badanych lub zatrudniające ich przetrwają, jeśli nic się nie zmieni. Ok 31 proc. osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że 10-12 miesięcy. Ok. 24 proc. respondentów odpowiedziało, że 4-6 miesięcy. Po ok. 14 proc. uważa, że jeżeli nie nastąpi zwrot akcji, wytrzymają 7-9 miesięcy lub 1-3 miesięcy.

Szczegółowe wyniki badania wraz z infografikami możecie znaleźć na stronie Pollstar.com.

Informacje, jakie zostały udzielone „Pollstar” i VenuesNow, nie nastrajają optymistycznie. Pandemia cały czas się rozwija i jak na razie nic nie wskazuje na to, że zakończy się w najbliższym czasie. Chorych na COVID-19 przybywa, a nad kolejnymi krajami wisi widmo ponownego lockdownu.

Pomimo ekstremalnie niesprzyjających warunków koncerty w Polsce powoli wracają. Dotyczy to zarówno pojedynczych klubowych gigów, jak i większych wydarzeń. Artyści od miesięcy narzekają na brak jednoznacznych zaleceń, którymi mogliby się sugerować. Rozwój wypadków będziemy na bieżąco relacjonować.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV