„Smells Like Teen Spirit” Nirvany z miliarderm odtworzeń na Spotify

Po blisko 30 latach od zakończenia działalności Nirvana wciąż cieszy się ogromną popularnością. Największy przebój legendy grunge’u przekroczył właśnie granicę miliarda odtworzeń w serwisie Spotify. Chodzi oczywiście o „Smells Like Teen Spirit”.

To najpopularniejszy grunge’owy utwór i zarazem jeden z największych przebojów swoich czasów. „Smells Like Teen Spirit”, czyli nieśmiertelny singiel z płyty „Nevermind” Nirvany, niedawno przekroczył miliard odtworzeń na YouTube. Teraz utwór osiągnął ten sam pułap popularności w serwisie Spotify. Poinformował o tym serwis Chart Data zbierający dane z najważniejszych list przebojów i platform cyfrowych.

„Smells Like Teen Spirit” był pierwszym i zarazem największym superprzebojem Nirvany. Jego wydanie na początku lat 90. było przełomowym momentem dla Nirvany, ale też całej sceny Seattle, która w tamtym okresie coraz śmielej poczynała sobie w mainstreamie. Utwór stworzyło trio Kurt Cobain, Kris Novoselic i Dave Grohl. Jego produkcją zajął się Butch Vig, producent i bliski przyjaciel Nirvany.

„Próbowałem napisać popowy kawałek. Muszę przyznać, że początkowo po prostu chciałem zerżnąć od Pixies. Kiedy usłyszałem Pixies po raz pierwszy, identyfikowałem się z tym zespołem do tego stopnia, że powinienem do nich dołączyć albo przynajmniej stworzyć zespół grający covery Pixies. Wykorzystaliśmy ich poczucie dynamiki. Najpierw grasz cicho i lekko, a zaraz potem głośno i ciężko” – w 1994 r. w rozmowie z magazynem „Rolling Stone” wielki przebój swojego zespołu komentował Cobain.

Co ciekawe, „Smells Like Teen Spirit” to nie jedyny rockowy utwór, który w ostatnich dniach przekroczył miliard odtworzeń w serwisie Spotify. Podobny sukces udało się osiągnąć Linkin Park z „In The End”.

Przypomnijmy: album „Nevermind”, z którego pochodzi „Smells Like Teen Spirit”, ukazał się w 1991 r. Wraz z premierą płyty zaczęła się globalna popularność Nirvany i sceny Seattle. Szacuje się, że światowa sprzedaż „Nevermind” przekroczyła 30 mln egzemplarzy, co czyni krążek jednym z najpopularniejszych albumów muzycznych na świecie.

„Nevermind” i inne płyty, a także koszulki Nirvany, znajdziecie na RockMetalShop.pl.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.