„Smells Like Teen Spirit” Nirvany z miliarderm odtworzeń na Spotify

Po blisko 30 latach od zakończenia działalności Nirvana wciąż cieszy się ogromną popularnością. Największy przebój legendy grunge’u przekroczył właśnie granicę miliarda odtworzeń w serwisie Spotify. Chodzi oczywiście o „Smells Like Teen Spirit”.

To najpopularniejszy grunge’owy utwór i zarazem jeden z największych przebojów swoich czasów. „Smells Like Teen Spirit”, czyli nieśmiertelny singiel z płyty „Nevermind” Nirvany, niedawno przekroczył miliard odtworzeń na YouTube. Teraz utwór osiągnął ten sam pułap popularności w serwisie Spotify. Poinformował o tym serwis Chart Data zbierający dane z najważniejszych list przebojów i platform cyfrowych.

„Smells Like Teen Spirit” był pierwszym i zarazem największym superprzebojem Nirvany. Jego wydanie na początku lat 90. było przełomowym momentem dla Nirvany, ale też całej sceny Seattle, która w tamtym okresie coraz śmielej poczynała sobie w mainstreamie. Utwór stworzyło trio Kurt Cobain, Kris Novoselic i Dave Grohl. Jego produkcją zajął się Butch Vig, producent i bliski przyjaciel Nirvany.

„Próbowałem napisać popowy kawałek. Muszę przyznać, że początkowo po prostu chciałem zerżnąć od Pixies. Kiedy usłyszałem Pixies po raz pierwszy, identyfikowałem się z tym zespołem do tego stopnia, że powinienem do nich dołączyć albo przynajmniej stworzyć zespół grający covery Pixies. Wykorzystaliśmy ich poczucie dynamiki. Najpierw grasz cicho i lekko, a zaraz potem głośno i ciężko” – w 1994 r. w rozmowie z magazynem „Rolling Stone” wielki przebój swojego zespołu komentował Cobain.

Co ciekawe, „Smells Like Teen Spirit” to nie jedyny rockowy utwór, który w ostatnich dniach przekroczył miliard odtworzeń w serwisie Spotify. Podobny sukces udało się osiągnąć Linkin Park z „In The End”.

Przypomnijmy: album „Nevermind”, z którego pochodzi „Smells Like Teen Spirit”, ukazał się w 1991 r. Wraz z premierą płyty zaczęła się globalna popularność Nirvany i sceny Seattle. Szacuje się, że światowa sprzedaż „Nevermind” przekroczyła 30 mln egzemplarzy, co czyni krążek jednym z najpopularniejszych albumów muzycznych na świecie.

„Nevermind” i inne płyty, a także koszulki Nirvany, znajdziecie na RockMetalShop.pl.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV