Satyricon będzie miał własną wystawę w Muzeum Edwarda Muncha w Oslo

Satyricon doczeka się własnej wystawy w Muzeum Edwarda Muncha w Oslo. „Uważamy to za ogromne wyzwanie i zarazem największy zaszczyt w naszej karierze” – komentuje legenda norweskiego black metalu.

Podczas gdy w Polsce zespoły metalowe mają rzucane kłody pod nogi, na co najlepszym przykładem jest niekończące się zamieszanie wokół Behemotha, w krajach skandynawskich muzyka metalowa jest traktowana na równi z innymi dziedzinami sztuki. Po raz kolejny możemy się o tym przekonać. Wkrótce własnej wystawy w Muzeum Edwarda Muncha w Oslo doczeka się Satyricon.

Pochodząca ze stolicy Norwegii kapela istnieje od 1990 r. Przez lata wiele zmieniło się w jej obozie, ale Sigurd „Satyr” Wongraven, lider grupy, cały czas dba o jej dorobek. Jest o co dbać, bo Satyricon to niekwestionowana legenda black metalu, jedna z najbardziej uznanych nazw w metalowej ekstremie, z czego zarząd Muzeum Edwarda Muncha świetnie zdaje sobie sprawę.

„Satyricon & Munch” to nazwa wyjątkowego projektu artystycznego, którego zadaniem ma być pokazanie, że black metal i sztuki wizualne mają ze sobą wiele wspólnego. W ramach wystawy wybrane prace Muncha zostaną skonfrontowane z ekstremalnym podkładem muzycznym. Nad wszystkim osobiście będą czuwali członkowie Satyricon

„Uważamy to za ogromne wyzwanie i zarazem największy zaszczyt w naszej karierze. Edward Munch stworzył najbardziej ikoniczne obrazy na świecie, w ciągu swojej kariery prezentując odwagę i dążenie do wolności, co jako artyści sami zawsze staraliśmy się podzielać. Stworzenie muzyki, która w założeniu ma zabrać prace Muncha w nieznane terytorium, to coś w rodzaju wyjątkowej podróży. Nie możemy się doczekać aż będziemy mogli przekazać więcej szczegółów” – komentuje Satyricon.

Zapowiedź wystawy z udziałem Satyra możecie zobaczyć poniżej.

Spróbujcie sobie wyobrazić, że coś podobnego powstaje w Polsce. W naszym kraju black metal jest ostatnio na cenzurowanym. Wystarczy wspomnieć o niekończących się oskarżeniach o obrazę uczuć religijnych, z jakimi bezustannie mierzy się Nergal. Polski black metal i sztuka mimo to flirtują poza oficjalnym obiegiem. Niedawno Furia na specjalne zaproszenie Jana Klaty stworzyła muzykę do „Wesela” wystawionego przez krakowski Stary Teatr. Behemoth z kolei świętował premierę ostatniej płyty „I Loved You At Your Darkest” wystawą „Thou Art Darkest”. Relację video z jej warszawskiego wernisażu znajdziecie na naszym Facebooku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.