Nergal znów broni się przed sądem

Nergal znów musi bronić się przed sądem. Na wokandę wróciła sprawa, w której lider Behemotha jest oskarżony o znieważenie godła narodowego. Nergalowi grozi do roku pozbawienia wolności.

Sprawa dotyczy odbywającej się w okresie od 30 września do 10 października 2016 r. trasy Rzeczpospolita Niewierna, a dokładniej – promujących ją plakatów. Znajdująca się na nich grafika przedstawiała białego orła bez korony, z diabelskimi rogami i trzymającego odwrócony krzyż. Całość została utrzymana w biało-czerwonej palecie barw zbliżonej do tej znanej z godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Kontrowersyjne plakaty przysporzyły Nergalowi i jego dwóm współpracownikom sporo problemów. Oprócz lidera Behemotha o znieważenie godła narodowego zostali oskarżeni autor projektu graficznego oraz współpracownik zajmujący się promocją koncertów Behemotha. Cała trójka ma za sobą już jedno postępowanie sądowe w tej sprawie zakończone uniewinnieniem w 2018 r.

Pomyślny dla Nergala i jego dwóch współpracowników wyrok krótko po ogłoszeniu został jednak uchylony po uwzględnieniu apelacji złożonej przez prokuraturę. Wszystko przez wątpliwości, jakie miała budzić praca zaangażowanego w sprawę prokuratora, a także skąpy materiał dowodowy. Tak przynajmniej za pośrednictwem TVP.info poinformował sędzia Włodzimierz Brazewicz.

Proces ponownie rozpoczął się we wtorek, 7 lipca, o czym za pośrednictwem Instagrama poinformował sam Nergal. Muzyk nie przynaje się do winy.

„Niektórzy idioci wciąż twierdzą, że projekt graficzny Rzeczpospolita Niewierna znieważa polskie godło narodowe. To nieprawda. Naciskano jednak, żeby ponownie otworzyć sprawę i przeprowadzić dalsze dochodzenie. Uważają, że wizerunek białego orła jest ściśle zarezerwowany dla Polski, a każde inne przedstawienie tego ptaka jest bluźnierstwem” – komentuje Nergal.

Muzyk uważa sprawę za całkowicie bezzasadną i niepotrzebną.

„Moi przeciwnicy wydają się do tego stopnia zdesperowani, żeby przybić swojego ulubionego kozła ofiarnego do ich zgniłego moralnego krzyża, że całkowicie gubią w swojej narracji zdrowy rozsądek” – dodaje Nergal.

Kolejna rozprawa odbędzie się 11 sierpnia. Do tego czasu sąd zapozna się z opinią biegłych i przesłucha świadków.

Przypomnijmy: zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa przez Nergala złożyli trójmiejski radny Marek Dudziński i Ryszard Nowak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Sprawa związana ze znieważeniem godła narodowego nie jest pierwszym przypadkiem, kiedy lider Behemotha musi bronić się przed sądem. Wcześniej wokalista został uniewinniony w głośnym procesie będącym pokłosiem podarcia przez niego Biblii w czasie koncertu Behemotha. Ostateczny wyrok w tej sprawie zapadł w 2015 r.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.