Muzycy rockowi i metalowi wspierają Ukrainę. „Nic nie usprawiedliwia przemocy”

Ukraina walczy z rosyjskim agresorem, a świat otwarcie sprzeciwia się działaniom Władimira Putina. Z walczącymi Ukraińcami solidaryzują się gwiazdy muzyki rockowej i metalowej.

Nie spodziewaliśmy się, że będziemy świadkami takich wydarzeń w sercu Europy. Rosyjskie wojsko na rozkaz Władimira Putina zaatakowało Ukrainę, która broni swojej wolności. Ukraińscy bohaterowie kolejny dzień bohatersko walczą z najeźdźcą, stawiając twardy opór liczniejszej, ale coraz bardziej sfrustrowanej armii Putina.

Zachód wspiera Ukrainę. Za wschodnią granicę Polski codziennie docierają kolejne transporty z niezbędnym sprzętem wojskowym, a liderzy zachodnich państw nakładają na Rosję kolejne bolesne sankcje. Pełnowymiarowa wojna toczy się również w sferze informacyjnej. O prawdę walczą artyści, w tym czołowi przedstawiciele świata rocka i metalu.

Ukraińskie zespoły na linii frontu

Informacje z frontu przekazuje Jinjer, wschodząca gwiazda nowoczesnego metalu z obwodu donieckiego, regionu szczególnie doświadczonego działaniami wojennymi.

„Nic nie usprawiedliwia przemocy i śmierci niewinnych osób, a to właśnie dzieje się w naszym kraju. Natychmiast zakończcie wojnę w Ukrainie” – zareagował zespół tuż po tym, jak Rosjanie wkroczyli na Ukrainę.

Popularna ukraińska formacja pozostaje w Kijowie, broniącej się stolicy Ukrainy. W najnowszym, opublikowanym 28 lutego nagraniu basista kapeli Eugene Abdukhanov poinformował, że grupa jest „względnie” bezpieczna.

– Na tyle, na ile można być bezpiecznym w tych mrocznych czasach – uściślił Eugene.

– Chciałbym zwrócić się do wszystkich ludzi, naszych fanów, wszystkich fanów metalu, wszystkich fanów muzyki, bez względu na to, skąd jesteście, a zwłaszcza do ludzi z Rosji: ta wojna nie może być usprawiedliwiona, nieważne co mówi o niej propaganda – zaapelował muzyk. – Nikt nie zasługuje na to, przez co przechodzimy w Ukrainie. Nie mówię o polityce, nie mówię o rządzie. Cierpią niewinni ludzie. Mieszkańcy Kijowa całe dnie i noce chowają w schronach. Dzieci chowają się w schronach. Są przerażone. Nie mają właściwego jedzenia. Brakuje im nawet wody. Czy naprawdę na to zasługują?

– Proszę, szerzcie informacje o agresji Putina. Razem możemy to powstrzymać – przekonuje Eugene.

Wojnie w Ukrainie sprzeciwia się również zespół Sinoptik, który wielokrotnie gościł na naszych łamach. Pochodzące z Doniecka rockowe trio od lat sprzeciwia się agresywnym zapędom Rosji. Podobnie jak Jinjer, Sinoptik prosi fanów, by nie pozostawali obojętni.

„W chwili obecnej, gdy cała Ukraina jest pogrążona w wojnie, jeszcze bardziej potrzebujemy waszego wsparcia. Szerzcie prawdziwe informacje na świecie i opowiadajcie się za Ukrainą i pokojem, nieważne skąd jesteście. Prosimy o to szczególnie fanów z Rosji. Wy i wasze opinie dziś są szczególnie ważne” – zaapelował Sinoptik.

Światowe gwiazdy rocka i metalu zabierają głos

Informacje o bestialskich atakach putinowskich bojówek wstrząsają zachodnią opinią publiczną, docierając także do największych gwiazd.

„Większość ludzi jest bardziej pochłonięta pogonią za miłością, zdrowiem, rodziną i bezpieczeństwem niż jakąkolwiek wojną. Wojna boli. Jesteśmy tak niezwykłym gatunkiem, zdolnym do tworzenia piękna, zdolnym do niesamowitych postępów. Musimy umieć rozwiązywać konflikty bez rozlewu krwi” – napisali członkowie Pearl Jam, umieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie Kijowa, na którym widać powiewającą flagę Ukrainy.

„Jestem zdruzgotany obrazami docierającymi z Ukrainy” – na Twitterze zareagował David Draiman z Disturbed.

Draiman ostro zaatakował Putina: „Jest wrogim osobom LGBTQ+, podżegającym do wojny, zastraszającym komunistycznym despotą, który zwietrzy każdą okazję, żeby się wzbogacić i wzmocnić”.

Jeszcze dalej idzie Green Day. Amerykańscy punkrockowcy odwołali planowany na maj koncert w Moskwie. Powód jest oczywisty.

„Mamy świadomość, że to nie czas, żeby grać stadionowe koncerty. Chodzi o coś ważniejszego, ale jednocześnie wierzymy, że rock’n’roll przetrwa wszystko. Nie mamy wątpliwości, że doczekamy takich czasów, kiedy będziemy mogli wrócić” – poinformował zespół.

Polska scena nie zawodzi

Polska scena także nie pozostaje obojętna. Grające obecnie swoje trasy zespoły wspierają naszych braci z Ukrainy. Zawsze zaangażowani rock’n’rollowcy z The Stubs, którzy w weekend grali ze Skøv i Red Scalp, przekazali cały wpływ z merchu Fundacji Ocalenie pomagającej osobom z Ukrainy uciekającym przed wojną. Na podobny krok zdecydowali się mistrzowie stonera z Dopelord koncertujący z Mentorem i Vaderem.

Koncert wsparcia dla Ukrainy w Leśniczówka Rock’n’Roll Cafe w Chorzowie zagrają Sunnata i Hermopolis.

Pale Path z Warszawy zachęcają fanów do wspierania organizacji wspierających Ukraińców, jednocześnie przestrzegając przed fejkowymi zbiórkami, które pojawiają się w sieci.

Aktywnie zaangażowanych jest wiele osób tworzących polską scenę rockową i metalową. My też zachęcamy do wspierania organizacji pomagających uciekającym przed gehenną obywatelom Ukrainy.

Poniżej udostępniamy kilka linków:

Rządowa strona #PomagamUkrainie: www.pomagamukrainie.gov.pl

Polski Czerwony Krzyż: www.pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

Polska Akcja Humanitarna: www.pah.org.pl

Fundacja Ocalenie: www.ocalenie.org.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.