Michael Amott (Arch Enemy): „Długo nie byłem fanem łączenia krzyku z czystym wokalem”

Lider i gitarzysta szwedzkiej grupy o nowym albumie grupy „Decievers” oraz o wkładzie wokalistki Alissy White-Gluz w brzmienie Arch Enemy.

W wywiadzie dla magazynu „Loud” Michael Amott mówił o ponownym wykorzystaniu czystych wokali na nowym albumie. Utwór „Handshake With Hell” z najnowszej płyty Arch Enemy „Decievers” jest pierwszą wyprawą Alissy White-Gluz na czyste wokalne terytorium od czasów utworu „Reason To Believe” z albumu „Will To Power” z 2017 r.

– Wszyscy wiedzieliśmy, że kiedy Alissa dołączyła do zespołu w 2014 r., przyszła z zupełnie nowym zestawem możliwości, jakie można było wykorzystać – powiedział Michael. – To otworzyło mi nowe drzwi jako autorowi tekstów. Mogłem zacząć myśleć o zastąpieniu melodii gitarowej melodią wokalną albo w ogóle żeby melodia wychodziła na pierwszy plan. Od zawsze robiłem melodie na gitarze i wciąż będę to robił, chociaż teraz widzę o wiele więcej nowych możliwości.

– Być może niektórzy z jej najbardziej zagorzałych fanów uważają, że ja lub w ogóle cały zespół powstrzymujemy ją, a ona po prostu wariuje z potrzeby czystego śpiewania na albumach, ale tak nie jest – zaznaczył Michael. – Ta dziewczyna uwielbia krzyczeć i wykonywać ekstremalne wokale i to jest oczywiście rdzeniem brzmienia Arch Enemy. Melodyjne gitary i mocarny głos. Teraz myślę, że idąc do przodu w przyszłości, zrobimy więcej podobnych rzeczy. Ale tak długo, jak melodie, konstrukcje utworów i podejście jest prawidłowe i jeśli te składowe wydają nam się właściwe, to takie zostaną. Nic na siłę.

– Jest wiele zespołów, które łączą agresywny wokal z czystym. I z tym jest trochę tak, jak z odbijaniem piłeczki. Tam i z powrotem. Wielu z nich wcale nie jestem fanem. Powiedziałbym nawet, że większości z nich, bo melodie zwykle są metalowe, ale z wokalem brzmią jak mały chłopiec śpiewający w refrenie. To zupełnie do siebie nie pasuje. Bardziej wygląda to jak ukierunkowanie na pop, co po prostu nie jest w moim guście, i nie o to mi chodzi jako kompozytorowi. Dopóki brzmi to jak metal, jest ok. A ja naprawdę uwielbiam czyste wokale w metalu. Moi ulubieni wokaliści od zawsze śpiewają czysto. Na przykład Rob Halford czy Ronnie James Dio. A na przeciwnej szali postawię chociażby Davida Vincenta. Uwielbiam obydwa style.

CZYTAJ TEŻ: ALISSA WHITE-GLUZ (ARCH ENEMY) O WEGANIZMIE I METALU

Jedenasty studyjny album Arch Enemy „Deciever” ukazał się 12 sierpnia nakładem Century Media Records.

Zespół na przełomie kwietnia i maja zagrał trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych w towarzystwie Behemoth i Napalm Death. Jesienią Arch Enemy w towarzystwie Behemoth, Carcass i Unto Others wyruszy na trasę po Europie. W Polsce pojawią się 19 października w Katowicach.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.