Maynard James Keenan o mediach społecznościowych. „Coś narcystycznego”

Maynard James Keenan to postać z wyrazistym światopoglądem. Wokalista bez wielkiego entuzjazmu podchodzi do nowych mediów, czemu dał wyraz, zakazując używania telefonów na koncertach Tool. W najnowszym wywiadzie dla magazynu „Metal Hammer” Keenan wyjaśnił swoją decyzję.

James Maynard Keenan funkcjonuje na własnych zasadach. Ponieważ nie jest do końca przekonany do nowych mediów, sam stara się korzystać z nich w umiarkowany sposób. Czasem idzie jednak o krok dalej, w dość ultymatywny sposób oczekując tego samego od fanów. Tak było, kiedy z jego inicjatywy na koncertach Tool pojawił się zakaz używania telefonów. Później Keenan zaskoczył ponownie, organizując koncert online z Puscifer bez standardowego chatu dla fanów.

Decyzje Keenana dla wielu fanów są co najmniej niezrozumiałe, ale wokalista podkreśla, że zawsze podejmuje je świadomie. Co nim kieruje? Muzyk wyjaśnił to w ostatnim wywiadzie dla magazynu „Metal Hammer”.

– Mam wrażenie, że internet wraz z mediami społecznościowymi wbił klin pomiędzy ludzi – przyznał Keenan.

– Cała koncepcja lubienia czegoś albo nie lubienia, a później oglądania tego przez kilka miesięcy, żeby zobaczyć to, co chce się zobaczyć, a nie to, czego nie chce się zobaczyć… To jak gapienie się w lustro, coś bardzo narcystycznego, ale niekoniecznie zdrowego – ocenił wokalista.

Keenan stwierdził, że dążenie do personalizacji doświadczeń użytkowników m.in. w mediach społecznościowych jest szkodliwe w wymiarze społecznym.

– Polaryzacja jest przez to coraz większa. Widać to po tym, że praktycznie każda rozmowa w internecie zaczyna się od argumentów – wyjaśnił muzyk.

Pod wieloma względami trudno nie zgodzić się z frotnmanem Tool, A Perfect Circle i Puscifer, ale czy od nowych mediów da się uciec? Prawdopodobnie nie. Sam Keenan czasem też daje za wygraną, czego dowodem może być pamiętny koncert A Perfect Circle z 2018 r., kiedy nieoczekiwanie pozwolił fanom wyciągnąć samrtfony, co zresztą spotkało się z eksplozją radości z ich strony. Pewnych zmian nie da się cofnąć.

CZYTAJ TEŻ: WOKALISTA TOOL OSTRO O ANTYCOVIDOWCACH

Przypomnijmy: dyskografię Tool zamyka album „Fear Inoculum” z ubiegłego roku. Fani zespołu czekali na premierę płyty długie 13 lat.

TOOL został założony w 1990 r. w Los Angeles w Kalifornii. Trzy lata później objawił światu swój pierwszy album „Undertow”. Od tego momentu zespół rósł jako ikona alternatywnego metalu. Artyści starali się połączyć swoją eksperymentalną muzykę ze sztukami wizualnymi i przesłaniem wynikającym z ich wewnętrznego rozwoju. Zaowocowało to albumami „Lateralus” w 2001 r. i „10,000 Days w 2006 r. Tool zdobył trzy nagrody Grammy, grał trasy koncertowe i zdobywał pierwsze miejsca na listach sprzedaży na całym globie. Podczas swojej kariery zespół grał koncerty na całym świecie, również w naszym kraju. Ostatni koncert Tool w Polsce miał miejsce w lipcu ubiegłego roku na Impact Festival w Krakowie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.