App
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Machine Head – „Of Kingdom and Crown” (recenzja)

Michał Drab recenzuje najnowszy album Machine Head „Of Kingdom and Crown”.

instagram icon
twitter icon
Image is not available

Machine Head – „Of Kingdom and Crown”
Data premiery: 26 sierpnia 2022
Gatunek: groove metal
Wytwórnia: Nuclear Blast

Machine Head to zespół, który przez ostatnie kilka lat przeżywał trudne chwile. Rozłam w składzie, album „Catharsis” oceniany w najlepszym przypadku przeciętnie przez fanów i ogół branży sprawiły, że Rob Flynn, lider zespołu, musiał zredefiniować pewne kwestie związane z dalszą działalnością grupy. Sformował w ten sposób nowy skład. Dołączył do niego jako drugi gitarzysta nasz rodak, Wacław „Vogg” Kiełtyka z Decapitated. Machine Head wrócili do koncertowania oraz konsekwentnie zabrali się do pracy nad nowym albumem. Efekt tych działań to krążek „Of Kingdom and Crown”.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to okładka. Mroczną i niepokojącą, aczkolwiek przyciągającą uwagę grafikę na nowy album zaprojektował Seth Siro Anton, lider zespołu Septicflesh, czyli ważna figura na międzynarodowej arenie ciężkiego grania. A jak jest z muzyką? Na „Of Kingdom and Crown” otrzymujemy łącznie trzynaście kompozycji dzielących się na dziesięć pełnowymiarowych utworów poprzecinanych trzema, około minutowymi przerywnikami. Całość zaczyna się z „grubej rury” dziesięciominutową suitą „Slaughter The Martyr”. Klimat stopniowo narasta, Rob Flynn śpiewa niezwykle przejmująco i po chwili zaczyna się klasyczna jazda w stylu, do jakiego Machine Head przyzwyczaili nas przez lata. Jest cholernie ciężko, riffy brzmią kąśliwie i jadowicie, a sam refren przyprawia o ciary. W kolejnych utworach również nie ma taryfy ulgowej. Zespół oferuje słuchaczom to, co umie robić najlepiej: łączy brutalne rozwiązania kompozycyjne z chwytliwymi melodiami, które publiczność na sto procent będzie chętnie odśpiewywać na koncertach („My Hands Are Empty” czy „No Gods, No Masters” mają szansę stać się absolutnymi klasykami w dorobku zespołu). Kolejnym atutem tego, że mamy do czynienia z kawałem dobrego materiału, jest współpraca gitarzystów. Rob Flynn wiedział, co robi, angażując Vogga. Gitarowa wirtuozeria Polaka robi na „Of Kingdom and Crown” bardzo dobrą robotę. Solówki i partie rytmiczne to istna gitarowa poezja, a kolejnym, wartym uwagi faktem jest to, że Vogg dorzucił na tej płycie kilka autorskich patentów, co w przypadku hegemoni twórczej Flynna nie zawsze było tak oczywiste.

Na płycie znajdują się również wcześniej wspomniane przeze mnie przerywniki służące nie tyle zaczerpnięciu oddechu co wgłębieniu się w opowiadaną przez zespół historię. Historię na tyle uniwersalną, że każdy może ją interpretować na swój sposób. Odsłuchując „Of Kingdom and Crown”, dochodzę do wniosku, że Rob Flynn zrobił to, co każdy artysta zrobić powinien: znaleźć ujście dla trudnych emocji, które kumulowały się w nim przez ostatnie kilka lat. I tymi emocjami namaszczony jest każdy pojedynczy utwór na nowej płycie. W kilku momentach, słuchając premierowego materiału, miałem wrażenie, że Rob Flynn podczas nagrywania wokali miał łzy w oczach. Tak emocjonalnie to brzmi. Całość zamyka utwór „Arrows in Words From The Sky” będący świetną klamrą dla całości muzyki. I pomimo charakterystycznego ciężaru ma w sobie coś z klasycznego, rockowego grania (ta solówka pod koniec jakby żywcem wyjęta z któregoś z hard rockowych przebojów). Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków jeszcze długo nie jesteśmy w stanie otrząsnąć się z tej niespełna godzinnej przygody.

Machine Head wrócili na dobre. I są w bardzo dobrej formie.

Michał Drab

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.