Książki o rocku i metalu to obszerna kategoria. To wciągające muzyczne biografie, opracowania poświęcone poszczególnym gatunkom, ale też powieści, w których rock’n’rollowy klimat jest równie ważny, co sama fabuła. Czas pandemii, który zamknął nas w domach, to dobry moment na nadrobienie zaległości. Oto nasz wybór najciekawszych lektur z rockiem i metalem w tle!
Ja, Ozzy. Autobiografia – Ozzy Osbourne
Biografie muzyków rockowych i metalowych to dobry wybór, gdy szukamy wciągających lektur. Książkowa biografia Ozzy’ego Osbourne’a ma absolutnie wszystko, co powinna mieć tego typu pozycja. To szalona historia jednej z najbarwniejszych postaci popkultury, prawdziwego protoplasty metalu, która raz bawi, innym razem przeraża, jest szczera, bezkompromisowa i oczyszczająca. „W moim życiu każdy dzień był odjechany” – nie ukrywa wokalista Black Sabbath, który zaczynał jako prosty dzieciak z robotniczego Birmingham, by drogą wzlotów i upadków stać się ikoną muzyki i enfant terrible szołbiznesu. Swoją historię Ozzy opowiada bez cenzury, z poczuciem humoru i obrazowo, a wierzcie nam na słowo, że najbardziej rozpowszechnione historie, takie jak ta o odgryzieniu głowy nietoperzowi, nie są najbardziej hardcore’owymi epizodami z biografii księcia ciemności. Polecamy wszystkim miłośnikom mocnych książkowych wrażeń.
Książka „Ja, Ozzy. Autobiografia” jest dostepna w RockMetalShop!
Autor: Ozzy Osbourne
Wydawnictwo: In Rock
Cena: 36,99 zł
Szczegóły via [link]
Mick i Keith. Rolling Stonesów portret podwójny – Chris Salewicz
Dziś przez wielu są postrzegani jako dziadkowie rock’n’rolla, banda pociesznych, niezmordowanych siedemdziesięciolatków, którzy młodość przeżywali tak dawno temu, że nikt już tego nie pamięta, łącznie z nimi samymi. Prawda jest jednak taka, że historia The Rolling Stones to jedna z najbardziej szalonych biografii rock’n’rolla, zwłaszcza przedstawiona na tle perypetii prawdopodobnie najbardziej zwariowanego duetu w historii rocka, jaki od przeszło 40 lat tworzą Mick Jagger & Keith Richards. W swojej książce Chris Salewicz przypomina najlepsze lata Stonesów, ukazując czytelnikowi pełną nagłych zwrotów akcji, seksu i narkotyków opowieść o najprawdziwszych gwiazdach rocka, o zespole, którego kariera to niekończące się ekscesy, ale i ogromne dramaty dziejące się gdzieś na zapleczu sławy. Nie znajdziecie drugiej tak gorączkowej i rock’n’rollowej historii. Po lekturze tej książki nigdy więcej nie spojrzycie na The Rolling Stones jak na emerytów. Gwarantujemy.
Tequilla – Krzysztof Varga
Istnieje wiele porywających biografii muzycznych, ale gdyby nasze zestawienie składało się wyłącznie z nich, pewnie byłoby banalne. Banalna nie jest „Tequilla” Krzysztofa Vargi, monolog o muzyce, współczesnym świecie i przemijaniu, wysapany przez starzejącego się, sfrustrowanego punkowca, który niesie trumnę zmarłego kumpla z niezależnej kapeli. To traktat o upadku świata pogrążonego w fałszu i konsumpcji. Świata, który nie poznał się na nieprzejednanej, bezkompromisowej kapeli, dusząc jej potencjał rękami sprzedajnego mainstreamu.
Black metal. Ewolucja kultu – Dayal Patterson
Black metal nie jest dla każdego, ale kiedy już zapuścisz się w muzyczne i światopoglądowe rejony mrocznej ekstremy, pożre cię żywcem. Książka Dayala Pattersona to trzy dekady historii gatunku spisane na blisko pięciuset stronach. W środku nie brakuje zdjęć i wywiadów o najważniejszych dla black metalu zespołach. W książce „Black metal. Ewolucja kultu” przeczytacie o Venom, Mayhem, Darkthrone, ale też mniej znanych zespołach, które ukształtowały najbardziej nieprzejednany odłam w muzyce metalowej. Rzetelność autora robi wrażenie. Nawet najwięksi ortodoksi powinni to docenić.
Książka „Black metal. Ewolucja kultu” jest dostepna w RockMetalShop!
Autor: Dayal Patterson
Wydawnictwo: Kagra
Cena: 57,99 zł
Szczegóły via [link]
Guns N’ Roses. Ostatni giganci z rockowej dżungli – Mick Wall
Książki Micka Walla to klasyka lektur o rocku i metalu. Patrząc na dorobek autora, można odnieść wrażenie, że napisał już o każdym liczącym się zespole. Jego bibliografia to m.in. książki poświęcone AC/DC, Metallice i Guns N’ Roses. Z ostatnim z wymienionych zespołów łączą go szczególne relacje. Dość powiedzieć, że Axl Rose przed laty zaatakował Walla w utworze „Get in the Ring” (znajdziecie go na albumie „Use Your Illusion II”). Wall to autor kilku pozycji o Guns N’ Roses. „Guns N’ Roses. Ostatni giganci z rockowej dżungli” to jego ostatnia i najbardziej dopracowana książka o Guns N’ Roses. Czytając ją, trudno oprzeć się wrażeniu, że Gunsi rzeczywiście są ostatnimi gigantami z rockowej dżungli. Książka Walla przypomni wam najlepsze czasy rock’n’rolla. Nie brakuje zabawnych, pikantnych momentów i opowieści o opresjach, z których Axl Rose & Co. w sobie tylko znany sposób dali radę przejść bez żadnego uszczerbku. Idealna pozycja na kwarantannę.
Książka „Guns N’ Roses. Ostatni giganci z rockowej dżungli” jest dostepna w RockMetalShop!
Autor: Mick Wall
Wydawnictwo: In Rock
Cena: 34,99 zł
Szczegóły via [link]
Vader. Wojna totalna – Jarosław Szubrycht
Biografie muzyczne to nie tylko światowe bestsellery o zagranicznych zespołach, ale i historie z naszego podwórka. „Vader. Wojna totalna” to pozycja warta polecenia z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze to biografia zespołu, który przecierał polskiemu metalowi szlaki za granicą, biografia absolutnej legendy, wciąż pozostającej w znakomitej formie, stanowiąc o sile krajowego łomotu. Po drugie autor książki to jeden z najbardziej cenionych polskich dziennikarzy muzycznych. Jarosława Szubrychta zawsze czyta się najlepiej, niezależnie co i gdzie publikuje. Szubrycht to człowiek od lat związany z metalem, niegdyś frontman formacji Lux Occulta, postać oddana i zasłużona dla sceny. Na potrzeby „Wojny totalnej” autor zbliżył się do zespołu. Godziny rozmów, zapewne też niejedna obalona flaszka, wnikliwe obserwowanie Petera & Co. podczas tras – wszystko to przełożyło się na rzetelną i wciągającą biografię weteranów polskiego metalu. Pozycja na miarę legendy Vadera.
Książka „Vader. Wojna totalna” jest dostepna w RockMetalShop!
Autor: Jarosław Szubrycht
Wydawnictwo: SQN
Cena: 34,99 zł
Szczegóły via [link]
Patrz mi w oczy – John Elder Robison
Siłą rozpędu włączamy do zestawienia jeszcze jedną książkę, w której przygotowaniu maczał palce Jarosław Szubrycht, choć tym razem nie jako autor, a jako tłumacz. „Patrz mi w oczy” to pozycja szczególna. To opowiedziana z poczuciem humoru i bez patosu historia cierpiącego na zespół Aspergera Johna Eldera Robinsona, który dorastał, gdy nie było jeszcze takiej kategorii diagnostycznej. Robinson portretuje sposób, w jaki dziecko z zaburzeniem mieszczącym się w spektrum autyzmu postrzega świat, buduje relacje i odczuwa emocje. No dobrze, ale co ta historia ma wspólnego z rockiem czy metalem? Wyjaśniamy: droga Robinsona to droga od nieprzystosowanego społecznie, zamkniętego w sobie dzieciaka do pracy dla KISS i innych legend w charakterze konstruktora wzmacniaczy, efektów dźwiękowych i innych zabawek. To droga pełna zaskakujących zwrotów akcji i pokonywania własnych słabości. Przede wszystkim jednak to opowieść uwrażliwiająca na inność, pokazująca, jak można przekuć własne słabości w spektakularny sukces. „Patrz mi w oczy” to pozycja z kategorii wzbogacających, budujących i zmieniających spojrzenie na świat, po które warto sięgnąć przynajmniej raz.
Wyimaginowany reportaż z amerykańskiego pop-festiwalu – Tibor Déry
Na koniec prawdziwa perełka, literatura piękna w iście rock’n’rollowym wydaniu. Nie będzie lepszego czasu na lekturę tej powieści niż lockdown, który odwołał nam sezon festiwalowy. Zamiast jechać na Mystic Festival czy inny Pol’and’Rock zawsze możemy wybrać się na wyimaginowany amerykański pop-festiwal, który właściwie nie jest popowy, a bardziej rockowy, choć nie ma to większego znaczenia. To jedna z najgłośniejszych pozycji w dorobku jednego z najważniejszych węgierskich pisarzy. „Wyimaginowany reportaż z amerykańskiego pop-festiwalu” jest opowieścią o poszukiwaniu schronienia przed demonami przeszłości na wielkiej imprezie w Montanie, gdzie koncert The Rolling Stones w czasach świetności stanowi tło dla modelowych przykładów zepsucia, narkotyków i przypadkowego seksu. Niewinna zabawa przeradza się w dramat, gdy motocykliści z gangu Hells Angels zaczynają atakować czarnoskórych uczestników festiwalu, a publiczność coraz bardziej pogrąża się w bad tripach, tracąc kontakt z rzeczywistością. Powieść krótko po premierze doczekała się miana parafrazy dantejskiego piekła na miarę XX w. (akcja rozgrywa się w późnych latach 60.). Coś dla fanów powieści takich autorów, jak Jack Kerouac, Cormac McCarthy i Hunter S. Thompson.