Iron Maiden na polskim weselu. Przypominamy legendę PRL

Muzyka weselna to temat, który mało pasuje do strony o tematyce rockowo-metalowej, ale nawet w tym względzie zdarzają się wyjątki. Wie o tym pewne poznańskie małżeństwo, którego wesele stało się legendą. Nie, nie przez ilość wypitego alkoholu. Wszystko przez gościnny występ zespołu… Iron Maiden.

To nie żart, a historia, która przez przypadek wyciekła do mediów przy okazji koncertu, który Ironi zagrali w Poznaniu w ramach swojej pierwszej trasy szlakiem państw tzw. Bloku Wschodniego.

Jest lato 1984 r. Nowa fala angielskiego heavy metalu dociera do Polski wraz z zespołem, który jest dla niej tym, czym The Beach Boys są dla surf rocka. Dziurawymi szosami wiodącymi przez peerelowską siermięgę kursują cztery tiry i dwa autokary należące do heavymetalowej ekipy, będącej wówczas na absolutnym topie. To Iron Maiden, supergwiazdy mające do zagrania aż 5 koncertów w Polsce. Poznań to trzeci przystanek trasy.

Pierwsze dwa koncerty w peerelowskiej Polsce, które odbyły się w Warszawie i w Łodzi, nauczyły angielskich heavymetalowców, że miejscowa waluta na nic zda się poza granicami PRL – i że miejscowa wódka to najlepszy i najłatwiej dostępny alkohol, jaki da się kupić na miejscu. Nic więc dziwnego, że każdy z koncertów kończył się długim seansem przy kieliszku, kończącym się dopiero nad ranem w wynajętym hotelu lub jednym z trudno dostępnych wówczas klubów.

Miejsca, gdzie dałoby się wypić drinka, Ironi szukali również w Poznaniu po uprzednim zagraniu koncertu w Hali Arena. Nie było to łatwe zadanie. Gdyby nie to, że ktoś polecił im dawno nieistniejący już klub Adria, wieczór skończyłby się pewnie w hotelu. Stało się inaczej.

Kiedy członkowie Iron Maiden dotarli na miejsce, zorientowali się, że w klubie Adria odbywa się osobliwa impreza – wesele pewnego miejscowego małżeństwa. Nie bez problemów udało się Ironom wejść do środka. Atmosfera od razu udzieliła się angielskim muzykom, którzy rozochoceni weselną postanowili zagrać kilka numerów. Legenda głosi, że nie musieli silić na repertuar Bajmu ani innego „Białego misia”. Na sali nie brakowało fanów mocniejszego grania. Wśród nich był pan młody (świeżo upieczony mąż podobno miał nawet być na koncercie Iron Maiden w Hali Arena – red.).

Drobnym problemem był sprzęt, a raczej jego brak, w obliczu czego potrzebna była pomoc zespołu weselnego. Wszystko udało się załatwić Romanowi Rogowieckiemu, towarzyszącemu Iron Maiden polskiemu dziennikarzowi muzycznemu.

– Poszedłem wtedy do zespołu weselnego ponegocjować. Szczególnie perkusista powtarzał: „A jak on mi zniszczy perkusję, to jak będę grał? Mam jeden naciąg”. A oni mieli wtedy cały samochód naciągów, tyle, ile wtedy pewnie w całej Polsce ich było. Byli przygotowani jak ekipa, która rusza na Mount Everest. Powiedzieli perkusiście, że na drugi dzień ma się pojawić, gdzie trzeba i dostanie ich tyle, ile mu potrzeba, a do tego jeszcze pałeczki i inne rzeczy. Facet dał się przekonać – wspomina Rogowiecki.

Koniec końców Iron Maiden zagrali dla ponad 100 gości weselnych. Z głośników wybrzmiały rockowe killery: „Smoke on the Water” Deep Purple i „Tush” ZZ Top.

– Musieliśmy przestać mówić znajomym, że na naszym weselu grali Iron Maiden, bo nie byliśmy traktowani poważnie – w rozmowie z TVN po latach wspominał Piotr Żmudziński, pan młody.

Dziś nie ma wątpliwości co do autentyczności koncertu Iron Maiden na polskim weselu. Pierwsza podróż grupy do Polski została udokumentowana na przygotowanym przez zespół dokumencie „Behind the Iron Curtain”. Wśród wykorzystanych ujęć znalazło się kilka z klubu Adria. Państwo młodzi zobaczyli go po wielu latach od czasu wesela.

Klub Adria już dawno zniknął z mapy Poznania. Nie przetrwał też związek nowożeńców z 1984 r. Wciąż trwa jednak kariera Iron Maiden. Z ponad 40-letnim stażem zespół gra do dziś. 27 i 28 lipca po raz kolejny zawita do naszego kraju. Oba koncerty odbędą się w krakowskiej Tauron Arenie.

fot. Samuel Aguiar (CC BY 2.0)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.