Gene Simmons (Kiss): „Fonografia dla nowych artystów nie istnieje”

To trudny czas dla całej branży muzycznej. Podczas gdy większość zespołów zamiast na koncertach skupia się na nagraniach, Gene Simmons z Kiss nie jest optymistą. Jak twierdzi, fonografia to martwy biznes.

Co mogą robić kapele w czasie, kiedy szalejąca zaraza nie pozwala wyruszyć w trasę? Większość zespołów ma tę samą odpowiedź: zamknąć się na cztery spusty i nagrywać muzykę. Tak też zrobiło wielu artystów – od najbardziej undergroundowych, garażowych kapel po gwiazdy pokroju Metalliki czy Rammstein.

Gene Simmons, lider Kiss, jest zdania, że status płyty został zdewaluowany. Według wokalisty i basisty Kiss fonografia najlepsze czasy ma już za sobą, a gwoździem do jej trumny okazał się streaming, przez wielu uważany za dużą szansę dla newcomerów.

– Mówiłem to 10 lat temu, kiedy streaming i ściąganie muzyki były za darmo – w rozmowie z dziennikarzem Dennisem Millerem przypomniał członek Kiss. – Radiohead wydali album i powiedzieli fanom: „Zapłaćcie, ile chcecie”. Co ciekawe, od tego czasu nikt tego nie powtórzył. To po prostu nie działa. Jeśli zostawisz w markecie otwarte drzwi i powiesz ludziom „Zapłaćcie, ile chcecie”, wejdą i nic nie zapłacą.

– Sercem jestem z młodymi kapelami – zaznaczył muzyk. – Jest wiele wielkich talentów, które nigdy nie dostaną swojej szansy. Idąc z duchem czasu, podchodzą do tego tak: „Pójdę do X Factora albo do Voice’a i zaśpiewam, a potem zacznie się moja kariera”. Tak naprawdę nie mają pojęcia, co to znaczy. Inna sprawa, że firmy wydawnicze nie mają jak zarabiać pieniędzy. Moja córka Sophie pisze na Spotify, śpiewa i tak dalej. Pisała dla Ricka Rossa, Yellow Claw i wielu innych podobnych artystów. Możesz mieć 10 mln odtworzeń i zarobić na tym kilkaset dolców.

– Fonografia dla nowych artystów nie istnieje. Rock jest martwy. Ostatnim wielkim zespołem rockowym byli Foo Fighters, ale to było jakieś 20 lat temu. (…) Dopóki prawodawcy nie dokształcą się i nie zrozumieją tego biznesu, nie mają prawa mówić o prawach dla fonografii – podsumował Simmons.

CZYTAJ TEŻ: PAUL STANLEY O POŻEGNALNEJ TRASIE KISS. „TO NASZ POCHÓD TRIUMFALNY”

Przypomnijmy: Kiss od jakiegoś czasu żegnają się ze sceną. Legendarni rockmani, którzy tego lata mieli zaliczyć drugą pożegnalną trasę w Europie, z powodu panującej pandemii koronawirusa musieli przełożyć tournée, w tym zaplanowany koncert w Polsce. Grupa od razu jednak dała do zrozumienia, że gdy będzie to możliwe, nadrobi zaległości. Amerykanie nie rzucali słów na wiatr. W przyszłym roku nadrobią wszystko z nawiązką. Zespół 12 czerwca przyszłego roku zamelduje się w Łodzi – o ile oczywiście pozwolą na to warunki.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.