Filip Hałucha (Heinrich House): „Nawet małpa może nacisnąć czerwony guzik” #wywiad

Mało kto zna się na produkcji metalu tak, jak Filip Hałucha, głównodowodzący Heinrich House Studio. Muzyk, producent, bliski współpracownik takich zespołów, jak Behemoth, Decapitated czy Entropia. O tym, czy polski metal brzmi światowo, oraz o kilku innych rzeczach porozmawialiśmy z Heinrichem w naszej redakcji. Zapraszamy!

Mało kto zna się na produkcji metalu tak, jak Filip Hałucha, głównodowodzący Heinrich House Studio. Muzyk, producent, bliski współpracownik takich zespołów, jak Behemoth, Decapitated czy Entropia. O tym, czy polski metal brzmi światowo, oraz o kilku innych rzeczach porozmawialiśmy z Heinrichem w naszej redakcji. Zapraszamy!

„Mam na imię Filip, ale koledzy okrzyknęli mnie Heinrichem, gdyż mój ojciec był muzykiem i żołnierzem wojska polskiego w jednej osobie” – przedstawia się Filip Hałucha, właściciel studia Heinrich House Studio, dziś uznany producent, kiedyś muzyk takich zespołów, jak Decapitated, Vesania czy Rootwater.

Jeśli słuchacie ciężarów, bardzo możliwe, że macie na półce płyty, które powstały w studiu Heinricha. Na musztrę do jego realizatorki od lat przyjeżdża ścisła czołówka krajowej sceny na czele z Behemothem. I nie ma tu mowy o przypadku. Heinrich jest znany z zaangażowania w swoją pracę, dbałości o detale, a przede wszystkim pasji do produkcji mocnej muzyki, którą dzieli się, prowadząc warsztaty dla młodych reżyserów dźwięku, jak również wrzucając na swój kanał YouTube wartościowy content szkoleniowy.

Ale praca metalowego producenta to też wyzwania – i m.in. o nich porozmawialiśmy z Heinrichem.

– Wizjonerów jest bardzo, bardzo mało. Osób, które wiedzą, co chcą zrobić, jak chcą to zrobić, jak coś powinno zabrzmieć. Choćby pomysł był najgorszym pomysłem świata, to jest to jakiś pomysł. Znakomita większość zespołów przychodzi bez pomysłu – zauważa Heinrich. – Z kapelami pracuje się fajnie, kiedy mają na siebie pomysł. Jak przychodzą i wiedzą, czego chcą. Niedawno nagrywałem zespół Entropia. To była świetna sesja. Byliśmy w Monochrom Studiu. Chłopaki mieli pomysł na miejsce, na to, żebym ja to zrobił, mieli też swoje wzmacniacze, które sami projektują i na nich grają. Mega sztos. Muzycznie wszystko się zgadzało. To było coś wspaniałego.

– Oprócz tego, że naciskam czerwony guzik, cała moja praca, to, za co biorę od ludzi pieniądze, to jest praca przed naciśnięciem tego guzika. Wybór sprzętu, rozmowy o brzmieniu, słuchanie muzyki razem i rozmowa, że to byśmy chcieli tak, a to byśmy chcieli inaczej. Dziś każdy ma w domu komputer z jakimś tam programem. Każdy może nacisnąć czerwony guzik. Śmieję się, że nawet małpa może nacisnąć czerwony guzik i będziesz nagrywał. Nie o to chodzi. W studiu masz typa, który przez ileś lat nagrywania przerobił różny sprzęt. Człowiek nagrywa non stop. Wiesz, że to się sprawdzi, a to się nie sprawdzi. Zanim naciśniesz czerwony guzik, już coś tworzysz, więc tu jest siła tego wszystkiego – wyjaśnia nasz rozmówca.

Choć sam nie do końca wierzy w dobrą produkcję w duchu DIY, Heinrich konsekwentnie stara się edukować innych, prowadząc kanał na YouTube poświęcony profesjonalnej realizacji nagrań. Ma ku temu ważne powody.

– Kijem rzeki nie zawrócę. I tak ludzie będą szli w DIY, i tak ludzie będą nagrywać w domach. Umówmy się, większość studiów nagrywa dziś same bębny. Reszta dzieje się w domach. Robię to po to, że jak już dostaje później do miksu te rzeczy, to niech to ma jakąkolwiek jakość, bo czasami dostaję taki śmietnik, że… To nie jest miks kreatywny, to nie jest nic, co możesz fajnego zrobić, to jest bardziej ratowanie, żeby to poskładać, żeby to jakkolwiek brzmiało. To nie jest nic fajnego ani dla mnie, ani dla zespołu. Próbujemy zrobić coś fajnego, a już u źródła to jest przekreślone – przyznaje Heinrich.

Podczas rozmowy nie zabrakło też innych tematów, w tym tego, jaki wpływ na produkcję muzyki może mieć rozwój sztucznej inteligencji. Zapraszamy do sprawdzenia materiału!

Realizacja materiału: Michał Drab/Piotr Garbowski

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.