Włosy Kurta Cobaina wystawione na aukcję. Cena wywoławcza to 2500 dolarów

To jedna z najdziwniejszych aukcji online, na jakie się natknęliśmy. W ramach wydarzenia „The Amazing Music Auction” na sprzedaż zostały wystawione włosy Kurta Cobaina. Aukcja może budzić kontrowersje, ale chodzi o wsparcie fundacji Crew Nation.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że niektóre postaci po śmierci otacza atmosfera kultu. Dotyczy to m.in. gwiazd rocka, zwłaszcza tych, których odejście było przedwczesne. Modelowym przykładem są przedstawiciele tzw. „Klubu 27”. Ich legenda wykracza daleko poza muzykę, przybierając formę osobliwej religii. Korzystają na tym m.in. posiadacze pamiątek po gwiazdach. Ich osobiste przedmioty potrafią kosztować majątek.

To, co można kupić w aukcjach „The Amazing Music Auction”, to jednak coś więcej. Przedmioty, jakie zostały wystawione w ramach tego niecodziennego wirtualnego wydarzenia, można porównać do rockowych relikwii. Najlepszym przykładem na to jest sprzedaż… włosów Kurta Cobaina (sic!).

Na stronie Iconic Auctions wystartowała licytacja sześciu kosmyków włosów legendy grunge’u i elitarnego członka „Klubu 27”. Włosy są zabezpieczone i oprawione, tak by ten, kto postanowi je wylicytować, mógł np. powiesić je sobie na ścianie. Cena wywoławcza to bagatela 2500 dolarów.

Organizatorzy aukcji zapewniają, że blond kosmyki to prawdziwe włosy lidera Nirvany, na co posiadają komplet dokumentów, a nawet pełną dokumentację fotograficzną.

„Ten jedyny w swoim rodzaju artefakt jest czymś zupełnie nowym i towarzyszy mu nienaganna linia pochodzenia, włączając w to pozowane zdjęcie Kurta z trzymającą nożyczki kobietą, która skracała mu włosy, a także niesamowite ujęcie w samym momencie cięcia. Szczęściarą przycinającą ikoniczne blond włosy wokalisty Nirvany jest jego przyjaciółka z dawnych czasów Tessa Osbourne. Tessa obcinała Kurta w 1989 r., czyli jeszcze przed wydaniem przełomowego „Nevermind”, w czasie trasy promującej album „Bleach” – czytamy w opisie aukcji.

Aukcja wzbudza uzasadnione kontrowersje. Jej odbiór może złagodzić fakt, że „The Amazing Music Auction”to przedsięwzięcie charytatywne. Część pieniędzy z licytacji zostanie przekazana Crew Nation, stworzonej przez Live Nation fundacji mającej na celu wsparcie ekip technicznych dotkniętych finansowymi konsekwencjami pandemii koronawirusa.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie aukcji.

Warto odnotować, że na aukcjach „The Amazing Musci Auction” można wylicytować osobiste przedmioty wielu innych gwiazd rocka, w tym m.in. The Beatles, Led Zeppelin i Erica Claptona. Niektóre mogą was mocno zaskoczyć.

Przypomnijmy: Nirvana działała w latach 1987-1994. Grupa wydała trzy albumy, z których każdy pokrył się platyną. Karierę Nirvany przerwała nagła śmierć jej lidera Kurta Cobaina.

Ostatnią piosenką nagraną przez Nirvanę przed śmiercią Cobaina był utwór „You Know You’re Right”, napisany w styczniu 1994 r. Utwór ukazał się w 2002 r. zgodnie z wolą żony muzyka Courtney Love.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV