Dream Theater rozważają wycofanie się ze sprzedaży merchu na koncertach

Temat dużego oprocentowania merchu zespołów podczas koncertów wraca jak bumerang. Tym razem głos zabrali mistrzowie progresywnego metalu.

W najnowszym odcinku serii na platformie Youtube zatytułowanej „That Rocks” gośćmi specjalnymi byli muzycy Dream Theater: John Petrucci i Jordan Rudess. Artyści mówili dużo o rosnącym sprzeciwie artystów wobec oprocentowaniu sprzedawanym przez nich gadżetów na koncertach.

W Stanach Zjednoczonych sytuacja wygląda tak, że stosunek oprocentowania to 20/80, czyli od każdego zarobionego dolara zespół musi odprowadzić 20 centów dla miejsca koncertu. Jest to przyjęty standard w branży, jednak budzi to co raz więcej sprzeciwu ze strony zespołów, które po dwóch latach pandemicznego niebytu próbują się odkuć finansowo.

– To typowa sprawa jaką robią kluby i hale koncertowe – powiedział Petrucci. – Cały rdzeń polega na tym, abyś wynegocjował dla siebie tyle ile możesz. Często kluby żądają nawet 30/40 procent, co jest zdecydowaną przesadą. Zauważyłem, że zazwyczaj młode zespoły nie wiedzące jak negocjować i walczyć o swoje są tego ofiarami. I jedyne co pozostaje im zrobić, to podnieść cenę przykładowej koszulki czy płyty bardzo wysoko, co nie jest fair w stosunku do fanów, którzy już zapłacili za bilet. – dodaje gitarzysta.

Jordan Rudess również zgodził się ze swoim kolegą z zespołu.

– To naprawdę niedorzeczne, gdyż cierpią na tym zespoły i fani, czyli dwie strony dzięki którym muzyka naprawdę żyje. Widzę młodych artystów, którzy pracuję naprawdę ciężko aby się wybić, inwestują mnóstwo pieniędzy i do tego są jeszcze obdzierani ze swojej „krwawicy”. To bardzo zła sytuacja. – mówi klawiszowiec.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.