Czego słuchają polscy nastolatkowie? NCK publikuje raport

Narodowe Centrum Kultury opublikowało raport o muzycznych gustach polskich nastolatków. Jakie są preferencje słuchaczy w wieku 12-17 lat? Wyniki raczej nie przynoszą zaskoczenia.

Z badań Narodowego Centrum Kultury wynika, że najpopularniejszymi wśród nastolatków gatunkami muzycznymi są rap i pop. Rock uplasował się na trzecim miejscu, wyprzedzając disco polo i dance.

Ulubieni wykonawcy ankietowanych nastolatków to Paluch, Rihanna i Szpaku. Co ciekawe, w pierwszej dwudziestce nie ma ani jednego wykonawcy reprezentującego rock. Jeśli chodzi o artystów rockowych, najwięcej respondentów wskazało na Metallicę i Queen. NCK zaznacza jednak, że badanie zostało przeprowadzone w okresie wyświetlania w kinach hitowego filmu „Bohemian Rhapsody”…

Ogólną tendencją w preferencjach najmłodszych słuchaczy jest eklektyzm. Nastolatkowie potrafią słuchać jednocześnie kilku gatunków, nawet tych, które z pozoru wydają się przeciwstawne.

„Można zauważyć nieznaczne różnice ze względu na gatunek wskazywany jako słuchany najczęściej. Rock jest popularniejszy wśród osób wskazujących w pierwszej kolejności pop niż disco polo. Z kolej disco polo jest popularniejsze wśród osób wymieniających na pierwszym miejscu rap niż rocka. Różnice te nie są jednak duże i występujące podziały należy określić jako słabe” – dowiadujemy się z raportu.

Interesującym zjawiskiem, na który zwraca uwagę Tomasz Kukołowicz, autor raportu, jest społeczne zróżnicowanie gustów muzycznych nastolatków. Jak ma się to do rocka?

„Gusta muzyczne nastolatków są powiązane z wykształceniem ich rodziców. Ogółem wśród wszystkich uczestników badania 35 proc. zadeklarowało, że ich matka ma wykształcenie wyższe, a 25 proc. że ojciec ma wykształcenie wyższe. Wyraźnie powyższej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45 proc. matek oraz 35 proc. ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Udział osób z wykształceniem wyższym jest zbliżony do średniej dla popu oraz muzyki elektronicznej. Wyraźnie poniżej średniej znajduje się wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (24 proc. matek oraz 14 proc. ojców ma wykształcenie wyższe). Jest to najniższy udział osób z wyższym wykształceniem spośród wszystkich gatunków muzycznych uwzględnionych w badaniu” – zauważa autor raportu.

Cały raport znajdziecie via [link]

W badaniu wzięła udział grupa ponad 2000 nastolatków reprezentatywna dla Polaków w wieku 12-17 lat.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.