Białoruski muzyk metalowy skazany za niepoprawny politycznie komentarz

Białoruś nie jest krajem, w którym łatwo być buntownikiem. Przekonał się o tym Vladislav Novozhilov, muzyk miejscowej kapeli metalowej Gods Tower. Novozhilov został skazany na trzy lata pozbawienia wolności za niepoprawny politycznie komentarz w sieci.

Ostatnie napięcia pomiędzy Białorusią a Unią Europejską dobitnie pokazały, że nasz wschodni sąsiad to kraj rządzony silną, despotyczną ręką, całkowicie uzależniony od Rosji i daleki od standardów zachodnich demokracji. Niestety, wolność słowa na Białorusi nie funkcjonuje, o czym boleśnie przekonał się Vladislav Novozhilov, występujący pod pseudonimem „Lesley Knife” członek metalowej kapeli Gods Tower.

Jak informuje amerykański serwis Loudwire.com, powołując się na artykuł białoruskiego portalu Onliner, Novozhilov naraził się lokalnym władzom, komentując w internecie poczynania Gennady’ego Soloveya, jednego z prominentnych włodarzy miasta Homel na południowym wschodzie Białorusi. Za niepochlebny komentarz pod adresem polityka białoruski metalhead został skazany na trzy lata więzienia.

Novozhilov tłumaczył się, wyjaśniając, że nie miał na celu obrazić Soloveya, a jego ocenzurowany komentarz odnosił się do jednego z dzieł XIX-wiecznego rosyjskiego pisarza i satyryka Mikhaeila Saltykova-Shchedrina.

– Dla mnie urzędnik to osoba służąca społeczeństwu, która musi przestrzegać naszego prawa. Reprezentuje rząd, ale też ludzi – zauważa Novozhilov.

– Oglądałem jego wystąpienie i nie odpowiedział jasna na pytania obywateli. Byłem rozczarowany i postanowiłem zostawić komentarz – relacjonuje muzyk.

Jak podaje białoruski Onliner, stojąc się przed sądem, skruszony Novozhilov bronił się w następujący sposób: „To dla mnie pierwsza taka sytuacja i nie wiem, co dokładnie powinienem mówić. Los mojej rodziny zależy od waszej decyzji, ponieważ jestem jedynym żywicielem rodziny. Żona nie pracuje, a dzieci są jeszcze niepełnoletnie. Wynajmujemy mieszkanie. Jeśli nie będzie mnie teraz z rodziną, wylądują na ulicy. Od waszej decyzji zależy to, czy będę normalnie płacił podatki. Przede wszystkim chcę być z rodziną i pracować. To wszystko, co mogę powiedzieć”.

CZYTAJ TEŻ: IRAŃSKI ZESPÓŁ CONFESS SKAZANY ZA GRANIE METALU

Zasądzony wyrok aż trzech lat pozbawienia wolności był najsurowszą karą, o jaką wnosił prokurator. Co ciekawe, rzekomo poszkodowany Solovey nie pojawił się na rozprawie…

Jak dokładnie będzie wyglądało odbywanie kary przez Novozhilova? To wciąż kwestia otwarta. W takim kraju, jak Białoruś, wszystko jest możliwe…

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV