Back to school. Szkolne historie gwiazd rocka i metalu

Pierwszy dzień września nie jest datą, która nastraja optymistycznie, zwłaszcza jeśli jesteś w wieku szkolnym. Powrót do szkoły zawsze wzbudza wiele emocji. Postanowiliśmy rozładować je kilkoma rockowymi i metalowymi ciekawostkami luźno związanymi ze szkołą. Łapcie!

Najwierniejszy uczeń rocka

Historia rocka zna wiele postaci pilnie studiujących elementarz „Sex, drugs & rock’n’roll”, ale najwierniejszy uczeń rocka wcale nie jest hulaką, który dzień w dzień ostro imprezuje. Chodzi oczywiście o Angusa Younga z AC/DC. Gitarzysta od zawsze wychodzi na scenę ubrany tak, jakby zgubił drogę na zajęcia, przez przypadek trafiając na koncert. Legenda głosi, że w czasach szkolnych Young nie przebierał się, od razu po powrocie ze szkoły ruszając na próby zespołu. Do występowania w krótkich spodenkach i całej reszcie stroju miała przekonać go jego siostra Margaret. Zrobiła to skutecznie – Angus po dziś dzień nie zmienił image’u. Jeśli chodzicie do szkoły, w której obowiązują mundurki, nie narzekajcie. Po prostu bierzcie przykład z Younga!

Kerry King, czyli Pitagoras metalu

Kerry King to prawdziwy profesor metalu. Być może nie wiecie, ale zanim przeszedł na ciemną stronę mocy, gitarzysta Slayer doskonale radził sobie również w szkole. „Byłem naprawdę dobry w nauce, ale kiedy poznałem dziewczyny, wszystko się skończyło” – w jednym z wywiadów zdradził King. Muzyk wyjawił, że najlepiej radził sobie z przedmiotami ścisłymi, zwłaszcza matematyką. Jeśli wierzyć temu, co mówi, podobno dostał nawet nagrodę w szkolnym konkursie matematycznym. Cóż, może King nie został drugim Pitagorasem, ale za to wymyślił kilka riffów, które dla młodych metalheadów są jak tabliczka mnożenia. I tego się trzymajmy.

Bruce Dickinson na wylocie ze szkoły

Bruce Dickinson, który od 1981 r. stoi za mikrofonem w Iron Maiden, to dziś poważany weteran sceny metalowej. Bruce w czasach szkolnych był jednak zupełnie inną osobą. Nie miał łatwego dzieciństwa, ale i sam sprawiał sporo problemów. Przekonali się o tym jego nauczyciele. W wieku 17 lat Dickinson został wyrzucony ze szkoły, ponieważ bezczelnie nasikał na stołówce do posiłku przygotowywanego dla grona pedagogiczne. Z niego akurat nie bierzcie przykładu…

Szkolne problemy Slasha

Slash to jeden z tych rockmanów, z których uczniowie nie powinni brać przykładu. Muzyk rzucił szkołę, poświęcając się grze na gitarze. Można zrozumieć to, że nie chciał marnować talentu, ale nie chodziło wyłącznie o to. Slash średnio czuł się w szkole, gdzie przez swój charakterystyczny wizerunek był traktowany jak wyrzutek. Po latach gitarzysta Guns N’ Roses wrócił do tamtych dni. „Jedynym problemem w szkole były moje długie włosy… No i jeszcze to, że hasz był u mnie najdroższy” – w jednym z wywiadów wypalił Slash. Rzucenie szkoły w przypadku Slasha chyba nie było złym pomysłem. W jego przypadku z karierą naukową mogłoby być różnie…

Ozzy na wywiadówkach

Wywiadówki to dość przypałowy element szkolnej codzienności. Czasem naprawdę jest się czego bać, zwłaszcza kiedy opuszczasz się w nauce albo zrobiłeś coś, co skończyło się uwagą w dzienniku. Pomyśl jednak, że zawsze może być gorzej. Kelly Osbourne zdradziła kiedyś, że w czasach, gdy chodziła jeszcze do szkoły, jej sławny tata dostał zakaz chodzenia na wywiadówki. Wszystko dlatego, że Ozzy’emu często zdarzało się na nich zasypiać. Jakby tego było mało, gdy już drzemał w szkolnej ławie, nieświadomie puszczał bąki, co mocno drażniło rodziców innych uczniów. Koniec końców na wywiadówki chodziła Sharon Osbourne. Tak, czasem lepiej, żeby to mama chodziła na wywiadówki.

James Hetfield w szkolnym Hall of Fame

Nic nie wiadomo nam o naukowych osiągnięciach Jamesa Hetfielda, ale nawet jeśli lider Metalliki po prostu takowych nie posiada, to nie przeszkodziło mu zostać członkiem galerii sław szkoły średniej, do której niegdyś uczęszczał. Jak zdradziła wicedyrektor liceum Downey High, Hetfield pewnego razu na jej adres jedną ze swoich gitar. Był to instrument, na jakim grał w czasach szkolnych. Muzyk pozwolił na wystawienie jej na aukcji. Szkoła jednak postanowiła zatrzymać gitarę – i przy okazji włączyć Hetfielda do szkolnego Hall of Fame.

Prawdziwa szkoła rocka

Szkoła szkołą, ale prawdziwe życie zaczyna się poza jej murami. Wie o tym Joey Gaydos Jr., aktor znany z roli nastoletniego gitarzysty Zacka Mooneyhama w filmie „Szkoła rocka”. Aktar niedawno został oskarżony o kradzież gitar ze sklepów muzycznych. Pisał o tym amerykański serwis TMZ. Cóż, w przypadku filmowego Zacka Mooneyhama młodzieńczy bunt, który rozpoczął się w klasie Jacka Blacka, najwyraźniej jeszcze się nie zakończył. W ciągu jednego miesiąca Gaydos Jr. miał czterokrotnie dopuścić się kradzieży gitar i wzmacniacza. Każdy skok miał mieć identyczny przebieg: wejście do sklepu muzycznego, prośba o możliwość ogrania wybranego instrumentu, a następnie tzw. angielskie wyjście – oczywiście z instrumentem w ręce. Taki absolwent z pewnością nie przynosi chluby „Szkole rocka”…

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.