Alissa White-Gluz o weganizmie i trzeźwości w trasie. „To bardzo łatwe”

Alissa White-Gluz z Arch Enemy to zadeklarowana weganka i straight edge. Czy trudno jej funkcjonować w trasie, dowodząc metalową kapelą? Odpowiedź Alissy was zaskoczy.

Alissa White-Gluz to barwna postać w świecie ciężkich brzmień i wcale nie chodzi o jej błękitne włosy. Wokalistka Arch Enemy, jednej z największych gwiazd światowego death metalu, od urodzenia nie je mięsa, stroni też od alkoholu, papierosów i narkotyków. Mogłoby się wydawać, że taka postawa może kolidować z urokami bycia w ciągłej trasie koncertowej, ale jak przekonuje sama zainteresowana, jest dokładnie odwrotnie. Jako weganka i straight edge Alissa nie czuje się wyobcowana w otoczeniu metalheadów o często skrajnie innych modelach funkcjonowania.

O tym, jak to jest być weganką i abstynentką w metalowej kapeli, Alissa opowiedziała, biorąc udział w sesji Q&A na festiwalu Wacken Open Air.

– To naprawdę bardzo łatwe, bo właściwie cały czas imprezuje, ale z tą różnicą, że nie odurzam się, kiedy to robię – stwierdziła Alissa. – Oczywiście kiedy inni tak robią, jest to ich wybór. To już ich sprawa.

– Kiedy inni palą, staram się trzymać wtedy od nich z daleka, bo nie chcę być bierną palaczką. Ale poza tym to naprawdę bardzo, bardzo łatwe. Do tego stopnia, że nawet się nad tym nie zastanawiam. Poza tym w naszej zespołowej ekipie nie jestem jedyną weganką i abstynentką. Jestem otoczona przez wiele bardzo różnych osób i pięknie dajemy sobie radę – podsumowała Alissa, która świadomie dokonuje swoich wyborów.

W 2020 r. Alissa udzieliła wywiadu promującej bezmięsną dietę i wspierającej prawa zwierząt międzynarodowej organizacji Mercy for Animals. Mówiła wówczas: „Bycie kobietą, bycie weganką i straight edgem w świecie metalu jest połączeniem, które sprawia, że łatwo na mnie wskazać i mnie atakować. Ale to część tego, kim jestem. Nawet gdybym chciała, nie zmieniłabym tego. Nie zmienię tego dla nikogo”.

– Według mnie w metalu chodzi o bunt, o podążanie własną ścieżką, myślenie inaczej od tego, jak inni chcieliby, żeby myśleć – w tym samym wywiadzie powiedziała Alissa. – Weganizm to bezkompromisowa forma buntu. Bierzesz rzeczy, które ludzie powiedzieli Ci, że są normalne, że są wewnątrz ciebie, ale uważasz, że nie są normalne, że zostałeś przyzwyczajony do akceptowania ich w swoich codziennych czynnościach, jak jedzenie, ubieranie się czy wybieranie tego, co kupujesz. Każdy powtarza, że to normalne, że potrzebujesz do tego zabijania innych stworzeń, ale tak nie jest. Weganizm to sprzeciwienie się temu. To właśnie prawdziwy metal.

CZYTAJ TEŻ: ALISSA WHITE-GLUZ W NOWYM UTWORZE ZESPOŁU SWOJEJ SIOSTRY

Arch Enemy to jeden z najpopularniejszych zespołów wykonujących melodic death metal. Formacja została założona w połowie lat 90., gdy bracia Amott pożegnali się z zespołem Carcass. Dziś Arch Enemy to uznana marka, mogąca pochwalić się obszerną dyskografią. Najnowszy album Arch Enemy „Deceivers” ma ukazać się 12 sierpnia.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.